مسابقه وبلاگ نویسی فرصت تماشا   انجمن علمی دانشگاه پیام نور خواف - مطالب شهریور 1390
 
درباره وبلاگ
مدیر وبلاگ : anjoman elmi
نویسندگان
نظرسنجی
اولویت کار فرهنگی سال 1391 دانشگاه پیام نور خواف را چه پیشنهاد می کنید؟
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
انجمن علمی دانشگاه پیام نور خواف
صفحه نخست             تماس با مدیر           پست الکترونیک               RSS                  ATOM

alt

آخرین دادستان کل نظامی رژیم قذافی در اظهاراتی تاکید کرد: قذافی پس از درگیری لفظی با امام موسی صدر در سال 1978 که وی را کافر خطاب کرده بود، رهبر شیعیان لبنان را به شهادت رساند.

به گزارش سایت ساجد ، "محمد بشیر الخضار" که به عنوان آخرین دادستان نظامی در رژیم قذافی مشغول به فعالیت بود اخیرا در گفتگو با روزنامه الشرق الاوسط اظهار داشت: امام موسی صدر، موسس جنبش امل و رهبر شیعیان لبنان در آخرین سفری که به لیبی در سال 1978 داشت درگیری لفظی با قذافی پیدا کرد.

وی افزود: در این درگیری لفظی امام موسی صدر، قذافی را کافر خواند و این تنشها حتی تا حد درگیری فیزیکی نیز پیش رفت.

الخضار که در سالهای حکومت قذافی مقامهای مختلفی در رژیم وی داشته و 25 سال تمام مشاور حقوقی وزارت دفاع لیبی بوده تاکید کرد: جسدی که اخیرا در سردخانه ای در طرابلس کشف شد احتمالا جسد یکی از همراهان امام موسی صدر است که در سفر ایشان به لیبی وی را همراهی می کردند.

وی تاکید کرد: اما پیکر امام موسی صدر ابتدا در شهر سرت (زادگاه قذافی) دفن شد، سپس جسدش را به شهر سبها انتقال دادند و در این سالها جسد وی به شهرهای دیگری نیز انتقال پیدا کرد.

دادستان نظامی رژیم قذافی افزود: امام موسی صدر در روزی که به شهادت رسید گفتگوی داغی با قذافی داشت. در این گفتگوی 5 ساعته و رو در رو امام موسی صدر قذافی را کافر خواند، قذافی نیز در واکنش به این اظهارات نزدیک بود امام موسی صدر را مورد ضرب و شتم قرار دهد.

الخضار با اشاره به مستند بودن اظهارات خود تاکید کرد: برخی از نگهبانان و اعضای یگانهای نظامی قذافی که همچنان برخی از آنان در قید حیات هستند، این مسائل را برای ما روایت کرده اند. بر این اساس، درگیری امام موسی صدر و قذافی داخل چادر قذافی رخ داده و در ملا عام نبوده است.

وی در پاسخ به این سوال که چه کسی لباسهای امام موسی صدر را به هتلی در پایتخت ایتالیا انتقال داده، اظهار داشت: همه می دانند که معاون سرویس امنیت داخلی رژیم قذافی لباسهای وی را در آن هتل قرار داده بود.

مهر

 

نوع مطلب :
برچسب ها :


یکشنبه 27 شهریور 1390 :: نویسنده : anjoman elmi
در طول تاریخِ روابط بین‌الملل تا پایان جنگ سرد، كاربرد قدرت نظامی همیشه شیوه‌ی غالب و جاافتاده‌ی قدرتمندان جهان بود برای اعمال نفوذ و تحمیل اراده‌شان بر دیگران. طبعاً كشورهایی مانند بریتانیا در قرن نوزدهم و ایالات متحده‌ی آمریكا پس از جنگ جهانی دوم كه از این حیث بر همتایان خود برتری داشتند، همواره از بیشترین ظرفیت برای تصاحب جایگاه هژمونی برخوردار بودند.

در دوران جنگ سرد به دلیل سیطره‌ی نگرش رئالیستی بر فضای ادبیات روابط بین‌الملل، صاحب‌نظران برای مشروع و طبیعی و اجتناب‌ناپذیر جلوه دادن كاربرد قدرت نظامی با هدف تأمین نظم و امنیت، به ارائه‌ی توجیهاتی علمی پرداختند. آنان همچنین دستور كار سیاست جهانی را حول محور موضوعات حادِ نظامی-امنیتی تنظیم كردند.

اگر همان شرایط تا امروز نیز ادامه می‌یافت، بی‌تردید ایالات متحده اكنون در نبود اتحاد جماهیر شوروی و با اتكا بر توانمندی‌های عظیم نظامی خود، هژمون بدون ‌چون‌و‌چرای محیط بین‌الملل به شمار می‌رفت، ولی مانع بزرگ فراروی این بازیگر ابرقدرت، این است كه متعاقب پایان عصر جنگ سرد و قدم گذاشتنِ بازیگران به فرایند جهانی شدن، تغییرات اساسیِ فراوانی در سطوح گوناگون نظام جهانی پدید آمد ولذا دستور كار، قواعد و شیوه‌های بازی را به‌كلی متحول ساخت.

http://farsi.khamenei.ir/image/ver2/li_star_2.gif فرصت طلایی پس از جنگ سرد
در نتیجه‌ی تغییرات مذكور، ما امروز در دنیایی روزگار می‌گذرانیم كه پرشتاب به سوی یك فضای چندجانبه‌گرا با اولویت یافتن نقش اقتصاد در معادلات بازیگران و نیز گذار از امنیت وجودی به امنیت رفاهی سیر می‌كند. نظامی‌گری دیگر همچون گذشته مجالی برای عرض اندام ندارد. به عبارت دیگر، در جهان جهانی‌شده‌ی كنونی كه شاهد تعمیق روزافزونِ وابستگی متقابل میان بازیگران كشوری و غیر كشوری در شبكه‌ای پیچیده از اندركنش‌ها با صبغه‌ی اقتصادی و تجاری هستیم، محیط جهانی برای هضم ماجراجویی‌های نظامی و إعمال قدرت به شیوه‌ی جنگ سرد، بسیار تنگ و ضیغ به نظر می‌رسد. امروزه توزیع منابع قدرت در موضوعات مختلف عمیقاً تغییر كرده و شرایط كنونی به هیچ وجه استفاده‌ی صِرف از ابزارها و اهرم‌های نظامی را در سطح وسیع برنمی‌تابد.

تحولات شگرف محیط بین‌الملل تنگنای عجیبی را در طول دهه‌ی 1990 برای ایالات متحده ایجاد كرد و این ابرقدرت جهان را دچار نوعی بحران معنا ساخت. پس از نابودی و پایان اتحاد جماهیر شوروی، آمریكا یكه‌تاز میدان بازی قدرت شد و خواست كه یك نظم نوین تك‌قطبی را با اتكا بر توان نظامیِ بی‌همتای خود بر سیستم جهانی تحمیل كند، ولی بر خلاف میل و انتظار مقامات كاخ سفید، جریان امور جهانی با سرعتی سرسام‌آور به سوی چندجانبه‌گرایی، چندقطبی شدن، وابستگی متقابل و فراملی‌گرایی پیش رفت و مسائل حاد نظامی و امنیتی به نفع موضوعات ملایم اقتصادی و رفاهی از دستور كار سیاست بین‌الملل خارج شد.

وقتی سایه‌ی سنگین و هراسناك جنگ سرد از فراز جهان رخت بربست، ایالات متحده در مورد شیوه‌ی اعمال نفوذ و پیگیری اهداف هژمونیك خود با معضلی جدی مواجه شد؛ در این حالت، قدرت عظیم نظامی و تسلیحاتی كه در درون این كشور انباشته شده بود، مجالی برای بروز و ظهور در عصر جدید پیدا نمی‌كرد. در حقیقت آمریكا حجم بسیار زیادی از كالایی را در اختیار داشت كه بازارهای جهانی دیگر همچون گذشته خواهان آن نبودند.

با از میان رفتن خطر كمونیسم كه در تمام طول دوران جنگ سرد بهترین دستاویز سیاستمداران آمریكایی برای اتخاذ راهبردهای امنیتی و داغ‌نگهداشتن تنور رقابت‌های تسلیحاتی به حساب می‌آمد، دیگر آنها توجیه قابل پذیرشی برای استمرار مشی پیشین در یك محیط چندقطبی نداشتند. این دردسر بزرگ در سراسر دهه‌ی 1990 سدّ راه ایالات متحده شد. لذا این ابرقدرت سیطره‌طلب باید برای خلاصی از تنگنای پدیدآمده، اقدامی عاجل می‌كرد و تغییر شگرفی را در روند حركت جهان صورت می‌داد. فرصت طلایی برای اجرای این پروژه‌، در طلیعه‌ی هزاره سوم و با فروریختن برج‌های دوقلوی تجارت جهانی فراهم آمد.

حوادث بی‌سابقه‌ی یازدهم سپتامبر سال 2001، صرف نظر از این‌كه حقیقتاً با آگاهی و طرح‌ریزیِ قبلی یا بدون اطلاع رهبران كاخ سفید به وقوع پیوست، بستر فراخی را فراروی آنان گسترانید تا با توجیه خطر تروریسم و بنیادگرایی، دوباره و به تأسی از دوران جنگ سرد، فضای بین‌المللی را امنیتی و نظامی كنند و موضوعاتی را در صدر دستوركار سیاست جهانی قرار دهند كه خود در آنها دست بالا را دارند.

پس از یازدهم سپتامبر همه چیز مهیا شد تا رئیس‌جمهور بوش و تیم نومحافظه‌كارانِ جنگ‌سالار همراه وی، دست به اسلحه ببرند و از بُعد نظامیِ قدرت سخت برای تحقق اهداف سیطره‌طلبانه‌ی خود در محیط بین‌الملل مدد بگیرند. آنها بدون فوت وقت و به تلافی ویرانی دو ساختمان در نیویورك، در اندك زمانی به دو كشور افغانستان و عراق یورش بردند. مهم‌تر از نفس این حملات، بدعت‌های تازه‌ای بود كه مقامات كاخ سفید از رهگذر مبارزه با دشمن نوظهور، یعنی تروریسم، سنگ بنای آن را در جهان جهانی‌شده می‌گذاشتند:
http://farsi.khamenei.ir/ndata/news/17233/smpf.jpg
تلاش برای دوقطبی كردن دوباره‌ی نظام جهانی از راه تحمیل آرایش و صف‌بندی جدیدی كه در یك سوی آن ائتلاف جهانیِ ضد تروریسم به سركردگی آمریكا و در سوی دیگر با حضور تروریست‌ها و چالش‌گران امنیت دنیای آزاد با تعریف و ماهیت نامشخص قرار می‌گرفتند، تلاش برای پیشبرد اهداف هژمونیك از طریق «یك‌جانبه‌گرایی » با نادیده انگاشتن نهادهای بین‌المللی و خصوصاً شورای امنیت سازمان ملل و با بی‌اعتنایی به رأی و موضع دیگر بازیگرانِ بزرگ و حتی شماری از متحدان اروپایی، همچنین تحمیل برداشت‌های خودساخته‌ای از قواعد حقوق بین‌الملل مانند دكترین «حمله‌ی پیشدستانه» و نیز تلاش برای فریب افكار عمومی جهانی از راه دروغ‌پردازی و بزرگ‌نماییِ برخی تهدیدات مانند تسلیحات كشتار جمعی رژیم صدام حسین با هدف مشروع و موجه جلوه دادن اقدامات جنگ‌افروزانه، همگی حكایت از آن داشتند كه ایالات متحده راهبرد میلیتاریسم و اتكا بر اهرم‌های نظامی قدرت را برای برون‌رفت از بحران دهه‌ی 1990 و تحقق رؤیای هژمونی در قرن جدیدِ آمریكایی برگزیده است.

http://farsi.khamenei.ir/image/ver2/li_star_2.gif 10 سال پس از 11 سپتامبر
اما امروز كه بالغ بر ده سال از حوادث یازدهم سپتامبر می‌گذرد و می‌توان ارزیابی واقع‌بینانه‌ای از كارنامه‌ی بازیگر ابرقدرت ارائه داد، شاید كمتر كسی باشد كه ایالات متحده را در نیل به خواسته‌هایش از مجرای قدرت نظامی شكست‌خورده نپندارد. پروژه‌های افغانستان و عراق علی‌رغم صرف هزینه‌های نجومی و میلیاردها دلار بیش از ارقام پیش‌بینی شده، هیچ‌كدام به سرانجام مورد نظر نرسیده است:

افغانستان با هدف مستقیمِ حذف موجودیت طالبان تسخیر شد. اكنون اما پس از چندین سال، طالبان مجدداً قسمت‌های وسیعی از خاك این كشور را تحت نفوذ خود گرفته و ائتلاف آمریكا-ناتو با وجود تلفات روزافزون و كشتار هزاران غیر نظامیِ افغان، از برقراری حداقلِ نظم و امنیت نیز عاجز مانده است. در عراق نیز هرچند رژیم مستبدّ صدام حسین ساقط شد، اما امروزه شرایط امنیتی به‌مراتب وخیم‌تر از دوران حكومت صدام است و حملات تروریستی گاه و بیگاه در عراق، این كشورِ ویران‌شده را به یكی از ناامن‌ترین مناطق خاورمیانه بدل كرده است.

علاوه بر همه‌ی موارد فوق، جنگ‌افروزی‌ها و تكروی‌های نومحافظه‌كاران در طول هشت سال حضور خود در كاخ سفید، لطمات جبران‌ناپذیری را بر وجهه و پرستیژ جهانی آمریكا وارد كرده و امواج خروشان نفرت از آمریكا را در جای‌جای جهان، حتی در قلب اروپا به راه انداخته است.

ناكامی ایالات متحده در اقدامات بین‌المللی اخیر آن‌قدر ملموس و عیان بوده كه صاحب‌نظرانی همچون «جوزف نای» را نیز واداشته كه زبان به اعتراف بگشایند. وی معتقد است:

ایالات متحده به‌تنهایی قادر به شكار سران القاعده كه در گوشه و كنار جهان مخفی شده‌اند، نیست. به همین صورت و بدون اتحاد و همكاری كشورهای دیگر نمی‌تواند در هر جا جنگی راه بیندازد، زیرا همكاری و هم‌پیمانیِ كشورهای دیگر برای برقراری مجدد صلح پس از پیروزی ضروری است. جنگ چهار هفته‌ای عراق در بهار سال 2003 نمایش خیره‌كننده‌ای بود از قدرت سخت آمریكا كه یك حاكم مستبد را از سلطنت كنار زد، اما این پیروزی آسیب‌پذیری ما را در مقابل تروریسم برطرف نكرد. ضمن این‌كه هزینه‌هایی را هم برای قدرت نرم ما در پی داشت.

پس از پایان جنگ عراق، طی یك نظرسنجی كه «مركز تحقیقات پیو » انجام داد، مشخص شد كه میزان مقبولیت آمریكا نزد مردم نسبت به سال قبل به‌شدت كاهش یافته است. حتی نزد مردم كشورهایی مانند ایتالیا و اسپانیا كه دولت‌هاشان در جنگ از آمریكا حمایت كرده بودند، چنین پدیده‌ای مشاهده شد. همچنین جایگاه آمریكا در كشورهای اسلامی، از مراكش گرفته تا تركیه و دیگر كشورهای آسیای جنوب غربی نیز افت كرده است. این در حالی است كه ایالات متحده برای تعقیب جریان‌های تروریستی و سلاح‌های خطرناك نیاز به كمك این كشورها دارد.1

http://farsi.khamenei.ir/image/ver2/li_star_2.gif درس‌های 11 سپتامبر
مهم‌تر از همه چیز این است كه روند حوادثِ پس از یازدهم سپتامبر به رهبران كاخ سفید آموخت كه هرگز قادر به تغییر چهره‌ی جهان و اعاده‌ی شرایط جنگ سرد نیستند. آنان بسیار كوشیدند تا همچون دهه‌های گذشته باز هم مسائل نظامی و امنیتی را در رأس دستور كار سیاست جهانی خود بگنجانند، اما به محض این‌كه گرد و غبارِ به‌پا‌خاسته از انفجار برج‌های دوقلو در دنیا فرونشست، مجبور شدند دوباره به تعامل با دیگر كنش‌گران بر اساس مدل‌های اقتصاد سیاسی بین‌الملل تن دهند.

اوضاع جهانِ امروز دیگر به گونه‌ای نیست كه یك بازیگر، هرقدر هم كه قدرتمند باشد، بتواند موجب بروز تغییرات ماهویِ پایداری در جریان آن گردد. بسیاری از عرصه‌ها نسبت به گذشته دستخوش دگرگونی‌های عمیقی شده است؛ تا جایی كه حتی امور نظامی و جنگی نیز از تبعات این دگرگونی‌ها در امان نمانده و ما اكنون با پدیده‌های نوظهوری همچون «خصوصی‌سازی جنگ» روبه‌رو هستیم. نای در این زمینه می‌نویسد:

حمله‌ی تروریستی یازدهم سپتامبر یك نشانه‌ی وحشتناك از دگرگونی‌های عمیقی بود كه در جهان در حال وقوع است. انقلاب تكنولوژیك در عرصه‌ی اطلاعات و ارتباطات، قدرت را از انحصار دولت‌ها خارج كرده است و به افراد و گروه‌ها نیز قدرت بخشیده تا در سیاست جهان ایفای نقش كنند. [...] خصوصی‌سازی رو به افزایش است و تروریسم، خصوصی‌سازی جنگ به شمار می‌آید.2

پس اگر ایالات متحده تا دیروز با كشورهایی مواجه بود كه ارتش‌های كلاسیك و سازمان‌یافته داشتند و اصول و تاكتیك‌های جاافتاده در مسائل نظامی-استراتژیك و نیز قواعد حقوق بین‌المللِ جنگ، رفتار آنها را تا حدودی عقلانی و قابل پیش‌بینی می‌كرد، امروز درگیر نبرد نامتقارن با بازیگرانی غیر دولتی همچون حزب‌الله لبنان است. امروزه شیوه‌های رزم نامنظم و چریكی به‌راحتی و حتی با بهره‌گیری از پیشرفته‌ترین تجهیزات نظامی هم مهارشدنی نیست. لذا شاهد هستیم كه در تابستان 2006، ارتش مقتدر و تا دندان مسلح رژیم صهیونیستی علی‌رغم پشتیبانی همه‌جانبه‌ی آمریكا، پس از 33 روز در مقابل مقاومت جانانه‌ی چریك‌های حزب‌الله به زانو درآمد.

http://farsi.khamenei.ir/image/ver2/li_star_2.gif چرا قدرت نرم؟
ابرقدرت بلامنازع نظامیِ جهان لاجرم باید این واقعیت تلخ را بپذیرد كه صحنه‌ی كنونی جهانی با صحنه‌ی فیلم‌های پر از زدوخورد وسترن تفاوت‌های فاحشی دارد و بازیگران قادر نیستند به سبك كابوی‌های تگزاسی هر زمان كه بخواهند، دست به اسلحه ببرند. «امروزه در بسیاری از موضوعات كلیدی مانند ثبات مالیِ بین‌المللی، قاچاق مواد مخدر یا تغییرات جهانی آب و هوا، قدرت نظامی نمی‌تواند به‌سادگی تولید موفقیت نماید و كاربرد آن در پاره‌ای اوقات ممكن است حتی «ضد مولد » باشد.»

بنابراین ما با دو حقیقت متضاد روبه‌رو هستیم؛ از یك طرف ایالات متحده دارنده‌ی بی‌رقیبِ عظیم‌ترین حجم قدرت نظامی دنیا است و از سوی دیگر، جهانِ پساجنگ سرد دیگر همچون گذشته پذیرای نظامی‌گری در سطوح كلان روابط بین‌الملل نیست. لذا این مشكل كه ابرقدرت سیطره‌طلب نمی‌تواند چندان به اهرم‌های نظامی و تسلیحاتی خود برای نیل به اهداف هژمونیك اتكا كند، نه ناشی از بضاعت و قابلیت كمِ مضروف، كه ناشی از گنجایش اندكِ ظرف است. در مقام تمثیل، حكایت امروز آمریكا از حیث قدرت نظامی، حكایت شناگر بسیار ماهری است كه در یك استخر بزرگ، اما نیمه‌خالی قرار دارد. جوزف نای معتقد است:

پیشرفت علم و فناوری در قرن گذشته بر قدرت نظامی اثر معكوس گذاشته است؛ از یك طرف، آمریكا را به ابرقدرت یكه‌تاز نظامیِ جهان تبدیل كرده و از طرف دیگر به‌تدریج هزینه‌های اجتماعی و سیاسیِ حاصل از كاربرد قدرت نظامی را افزایش داده است. سلاح‌های هسته‌ای به لحاظ قدرت بازدارندگی قابل پذیرش است، اما وحشت‌زایی و ویرانگری آنها به اثبات رسیده است. این سلاح‌ها برای استفاده در جنگ، بیش از حد پرهزینه‌اند و از لحاظ نظری نیز نباید از آنها جز در شرایط بسیار وخیم استفاده كرد. ویتنامِ غیر هسته‌ای بر آمریكای هسته‌ای در جنگ ویتنام فائق آمد. همچنین هسته‌ای بودن انگلستان نتوانست مانع از حمله‌ی آرژانتینِ غیر هسته‌ای به «جزایر فالكلند» شود.3

با بررسی تحولات نظام جهانی در دو دهه‌ی اخیر و خصوصاً با عنایت به وقایع درس‌آموزِ پس از یازدهم سپتامبر، می‌توان گفت ایالات متحده‌ی آمریكا نخواهد توانست رؤیای نشستن بر اریكه‌ی هژمونی و در دست گرفتن رهبری دیگر بازیگران را از طریق بُعد نظامیِ قدرت سخت محقق سازد. به همین خاطر است كه شاهد هستیم طی سال‌های اخیر مقامات آمریكایی در تعاملات خود با دیگر كشورها توجه بیشتری به «دیپلماسی عمومی» نشان می‌دهند و با درك شرایط متحول جهانی می‌كوشند كه منافع خود را حتی‌الإمكان از رهگذر كاربرد قدرت نرم به دست آورند.

پی‌نوشت:
1. جوزف نای،قدرت نرم،ترجمه‌ی سید محسن روحانی و مهدی ذوالفقاری، تهران، انتشارات دانشگاه امام صادق علیه‌السلام و پژوهشكده‌ی مطالعات و تحقیقات بسیج،چاپ اول 1387، صص 26 و 25
2. Joseph S. Nye, The Paradox of American Power: Why the World’s Only Superpower Can’t Go It Alone, Oxford University Press, 2002,
P. X
3. Ibid, P. XV
4. نای، قدرت نرم، همان، ص 62
نوع مطلب :
برچسب ها :


در پایان سخنان رهبر انقلاب اسلامی در نخستین اجلاس بین‌المللی بیداری اسلامی، ایشان با حضور در جمع نخبگان و متفكران از نزدیك با آنان دیدار و گفتگو كردند.

 

 

 

نوع مطلب :
برچسب ها :


 

شعارها و اصول باید تنقیح و با مبانى و محكمات اسلام تطبیق داده شوند. استقلال، آزادى، عدالت‌خواهى، تسلیم نشدن در برابر استبداد و استعمار، نفى تبعیض‌هاى قومى و نژادى و مذهبى، نفى صریح صهیونیزم؛ اینها اركان نهضت‌هاى امروز كشورهاى اسلامى است و همه برگرفته از اسلام و قرآن است.

به گزارش خبرگزاری قرآنی ایران(ایكنا) پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت امام خامنه‌ای، متن كامل بیانات صبح امروز رهبر معظم انقلاب در افتتاحیه اولین اجلاس بین‌المللی بیداری اسلامی را ارائه منتشر كرده كه به شرح ذیل است:

بسم‌اللَّه‌الرّحمن‌الرّحیم‌

السّلام علیكم و رحمةاللَّه و بركاته‌

الحمدللَّه ربّ العالمین و الصّلوة والسّلام على سیّدنا محمّد و آله الطّیّبین و صحبة المنتجبین.

قال اللَّه العزیز الحكیم: بسم‌اللَّه‌الرّحمن‌الرّحیم. «یا أیّها النّبىّ اتّق اللَّه و لا تطع الكافرین و المنافقین انّ اللَّه كان علیماً حكیماً. واتّبع ما یوحى الیك من ربّك انّ اللَّه كان بما تعملون خبیراً. و توكّل على‌اللَّه و كفى باللَّه وكیلاً».(1)

به حضار گرامى و میهمانان عزیز خوشامد می‌گویم. آنچه ما را در اینجا گرد آورده، بیدارى اسلامى است؛ یعنى حالت برانگیختگى و آگاهى‌اى در امت اسلامى كه اكنون به تحولى بزرگ در میان ملت‌هاى این منطقه انجامیده و قیام‌ها و انقلاب‌هائى را پدید آورده كه هرگز در محاسبه‌ شیاطین مسلط منطقه‌اى و بین‌المللى نمى‌گنجید؛ خیزش‌هاى عظیمى كه حصارهاى استبداد و استكبار را ویران و قواى نگهبان آنها را مغلوب و مقهور ساخته است.

شك نیست كه تحولات بزرگ اجتماعى، همواره متكى به پشتوانه‌هاى تاریخى و تمدنى و محصول تراكم معرفت‌ها و تجربه‌ها است. در صدوپنجاه سال اخیر حضور شخصیت‌هاى فكرى و جهادى بزرگ جریان‌ساز اسلامى در مصر و عراق و ایران و هند و كشورهاى دیگرى از آسیا و آفریقا، پیش‌زمینه‌هاى وضع كنونى دنیاى اسلامند.

همچنان‌كه تحولات دهه‌هاى پنجاه و شصت میلادى در تعدادى از این كشورها كه به رژیم‌هاى غالباً متمایل به تفكرات و ایدئولوژی‌هاى مادى منتهى شد و به اقتضاى طبیعت خود پس از چندى در دام قدرت‌هاى استكبارى و استعمارى غرب گرفتار آمد، تجربه‌هاى درس‌آموزى‌اند كه سهم وافرى در شكل دادن به اندیشه‌ى عمومى و عمیق كنونى دنیاى اسلام دارند.

ماجراى انقلاب كبیر اسلامى در ایران كه در آن به تعبیر امام خمینى عظیم، خون بر شمشیر پیروز شد و تشكیل نظام ماندگار و مقتدر و شجاع و پیش‌رونده‌ى جمهورى اسلامى و تأثیر آن در بیدارى اسلامى امروز، نیز خود داستان مفصل و در خور بحث و تحقیقى است كه یقیناً فصل مشبعى در تحلیل و تاریخ‌نگارى وضعیت كنونى دنیاى اسلام را به خود اختصاص خواهد داد.

حاصل آنكه حقایق رو به افزایش كنونى در دنیاى اسلام، حوادث بریده از ریشه‌هاى تاریخى و زمینه‌هاى اجتماعى و فكرى نیستند تا دشمنان یا سطحى‌نگران بتوانند آن را موجى گذرا و حادثه‌اى در سطح بینگارند و با تحلیل‌هاى انحرافى و غرض‌آلود، مشعل امید را در دل ملت‌ها خاموش سازند.

من در این گفتار برادرانه می‌خواهم بر روى سه نقطه‌ى اساسى درنگ كنم:

1- نگاهى اجمالى به هویت این قیام‌ها و انقلاب‌ها.

2- خطرات و آسیب‌هاى بزرگى كه بر سر راه آن قرار دارد.

3- پیشنهادهائى در علاج‌جوئى و پیشگیرى از آسیب‌ها و خطرها.

1- در موضوع اول، به نظر من مهم‌ترین عنصر در این انقلاب‌ها، حضور واقعى و عمومى مردم در میدان عمل و صحنه‌ى مبارزه و جهاد است، نه فقط با دل و خواست و ایمانشان، بلكه علاوه بر آن، با جسم و تنشان. فاصله‌ى عمیقى است میان چنین حضورى با قیامى كه به وسیله‌ى یك جمع نظامى یا حتى یك گروه مبارز مسلح در برابر چشمان بى‌تفاوت مردم یا حتى مورد رضایت آنان انجام می‌گیرد.

در حوادث دهه‌ى پنجاه و شصت در تعدادى از كشورهاى آفریقا و آسیا، بار سنگین انقلاب را نه قشرهاى گوناگون مردم و جوانان از همه جاى كشورها، كه دستجات كودتاگر یا هسته‌هاى كوچك و محدود مسلح بر دوش داشتند. آنها تصمیم گرفتند و عمل كردند و آنگاه كه خودشان یا نسل پس از آنها بر اثر انگیزه‌ها و عوامل قابل شمارش، راه خود را عوض كردند، انقلاب‌ها به ضد خود تبدیل شد و دشمن بار دیگر بر آن كشورها تسلط یافت. این بكلى متفاوت است با تحولى كه بر دوش توده‌ى مردم است و آنهایند كه جسم و جان خود را به میدان مى‌آورند و با مجاهدت و فداكارى، دشمن را از صحنه بیرون می‌رانند.

در اینجا این مردم‌اند كه شعارها را می‌سازند، هدف‌ها را معین می‌كنند، دشمن را شناسائى و معرفى و تعقیب می‌كنند، آینده‌ى مطلوب را، اگر چه به اجمال، ترسیم می‌كنند و در نتیجه اجازه‌ى انحراف و سازش با دشمن و تغییر مسیر را به خواص سازشكار و آلوده و به طریق اولى به عوامل نفوذى دشمن نمی‌دهند.

در حركت مردمى ممكن است كار انقلاب با تأخیر انجام گیرد، ولى از سطحى‌گرى و ناپایدارى به دور است؛ كلمه‌ى طیبه‌اى است مصداق كلام خداوند كه فرمود:

«ألم تر كیف ضرب اللَّه مثلاً كلمة طیّبة كشجرة طیّبة اصلها ثابت و فرعها فى السّماء».(2)

من وقتى پیكر دلاور ملت پر افتخار مصر را از تلویزیون در میدان تحریر دیدم، یقین كردم كه این انقلاب پیروز خواهد شد. حقیقتى را بگویم: پس از پیروزى انقلاب اسلامى و تشكیل نظام اسلامى در ایران كه زلزله‌ى عظیمى را در حكومت‌هاى دنیاطلبان شرق و غرب پدید آورد و ملت‌هاى مسلمان را در جوش و خروشى بى‌سابقه انداخت، ما غالباً انتظار داشتیم كه مصر پیش از همه جا به پا خیزد. سابقه‌ى جهاد و روشنفكرى و تربیت شخصیت‌هاى بزرگ مجاهد و متفكر در مصر، این توقع را در دل ما برمى‌انگیخت. اما از مصر صداى واضحى شنیده نمی‌شد. من در دل، خطاب به ملت مصر این شعر ابوفراس را زمزمه می‌كردم:

اَراكَ عَصِیَّ الدَّمعِ شیُمتُك الصبر/اَما لِلهوى نهىٌ علیك و لا امرٌ

وقتى ملت مصر را در میدان تحریر و میادین دیگر شهرهاى مصر دیدم، پاسخ خود را شنیدم. ملت مصر با همان زبان دل به من می‌گفت:

بَلى اَنَا مُشتاقٌ و عِندِىَ لَوعةٌ/ولكنَّ مِثلى لایُذاعُ لهُ سِرٌّ.

این سرّ مقدس؛ یعنى انگیزه و عزم قیام، بتدریج در ذهنیت ملت مصر قوام یافت و شكل گرفت و در لحظه‌ى مناسب تاریخى، عریان در صحنه‌اى پرشكوه به میدان آمد.

تونس و یمن و لیبى و بحرین هم دقیقاً محكوم به همین حكمند؛ «و منهم من ینتظر و ما بدّلوا تبدیلاً.»(3)

در چنین انقلابهائى، اصول و ارزشها و هدفها، نه در مانیفستهاى پیش‌ساخته‌ى گروهها و حزبها، بلكه در ذهن و دل و خواست آحاد مردمِ حاضر در صحنه، نگاشته و در قالب شعارها و رفتارهاى آنان اعلام و تثبیت میشود.

با این محاسبه بروشنى میتوان تشخیص داد كه اصول انقلابهاى كنونى منطقه، مصر و دیگر كشورها، در درجه‌ى اول اینها است:

احیاء و تجدید عزت و كرامت ملى كه در طول زمان با دیكتاتورى حاكمان فاسد و با سلطه‌ى سیاسى آمریكا و غرب، در هم شكسته و پایمال شده است.

برافراشتن پرچم اسلام كه عقیده‌ى عمیق و دلبستگى دیرین مردم است و برخوردارى از امنیت روانى و عدالت و پیشرفت و شكوفائى‌اى كه جز در سایه‌ى شریعت اسلامى به دست نخواهد آمد.

ایستادگى در برابر نفوذ و سلطه‌ى آمریكا و اروپا كه در طول دو قرن بیشترین لطمه و خسارت و تحقیر را بر مردم این كشورها وارد آورده‌اند.

مبارزه با رژیم غاصب و دولت جعلى صهیونیست كه استعمار چون خنجرى در پهلوى كشورهاى منطقه فرو برده و وسیله‌اى براى ادامه‌ى سلطه‌ى اهریمنى خود ساخته و ملتى را از سرزمین تاریخى خود بیرون رانده است.

بى‌شك این حقیقت كه انقلابهاى منطقه متكى به این اصول و خواستار تحقق آنها است، مورد پسند آمریكا و غرب و صهیونیسم نیست و آنها همه‌ى تلاش خود را به كار میبرند تا آن را انكار كنند، ولى واقعیت با انكار آن دگرگون نمیشود.

مردمى بودن این انقلابها مهمترین عنصر در تشكیل هویت آنها است. قدرتهاى خارجى كه با آخرین توانائیها و شگردهاى خود سعى میكردند حكام مستبد و فاسد و وابسته را در این كشورها حفظ كنند و تنها هنگامى از حمایت آنها دست برداشتند كه قیام و عزم مردم، هیچگونه امیدى براى آنها باقى نگذاشت، حق ندارند خود را در پیروزى این انقلابها سهیم بدانند. در جائى مانند لیبى هم، ورود و دخالت آمریكا و ناتو نمیتواند حقیقت را مشوب كند. در لیبى، ناتو ضایعه‌هاى بى‌جبران آفریده است. اگر دخالت نظامى ناتو و آمریكا نبود، ممكن بود مردم اندكى دیرتر پیروز شوند، ولى در عوض این همه زیرساخت نابود نمیشد؛ این همه نفوس بى‌گناه از زنان و كودكان كشته نمیشدند و آنگاه دشمنانى كه خود سالها همراه و همدست قذافى بوده‌اند، مدعى حق دخالت در این كشور مظلوم و جنگ‌زده، نمیشدند.

مردم و نخبگان مردمى و كسانى كه از مردم برآمده‌اند، خود صاحبان این انقلابها و متعهد به حراست از آن و ترسیم‌كننده‌ى مسیر آینده و رو به تكامل آن میباشند و خواهند بود ان‌شاءاللَّه.

2- در موضوع آسیبها و خطرها. نخست باید تأكید كنم كه خطر هست، ولى راه مصونیت از آن نیز هست. توجه به خطر نباید ملتها را بترساند. بگذارید دشمنانتان از شما بترسند و بدانید كه : «انّ كید الشّیطان كان ضعیفا».(4) خداوند درباره‌ى گروهى از مجاهدان صدر اسلام میفرماید: «الّذین قال لهم النّاس انّ النّاس قد جمعوا لكم فاخشوهم فزادهم ایماناً و قالوا حسبنا اللَّه و نعم الوكیل. فانقلبوا بنعمة من اللَّه و فضل لّم یمسسهم سوء و اتّبعوا رضوان اللَّه و اللَّه ذو فضل عظیم».(5)

خطرها را باید شناخت تا در مواجهه با آن حیرت و تردید پیش نیاید و چاره و علاج، شناخته شده باشد.

ما با این خطرها پس از پیروزى انقلاب اسلامى روبه‌رو شدیم و آنها را شناختیم و تجربه كردیم و به خواست خدا و رهبرى امام خمینى و بصیرت و فداكارى مردممان، از بیشتر آنها بسلامت گذشتیم. البته توطئه‌ها از سوى دشمن و عزم راسخ از سوى ملت ما همچنان ادامه دارد.

من این آسیبها را به دو قسم میكنم: آنها كه در درون خود ما ریشه دارد و از ضعفهاى ما بر میخیزد، و آنها كه دشمن به طور مستقیم آن را برنامه‌ریزى میكند.

دسته‌ى اول، چیزهائى از این قبیل است: احساس و گمان اینكه با سقوط حاكم وابسته و فاسد و دیكتاتور، كار تمام شد. راحتىِ خیالِ ناشى از احساس پیروزى و به دنبال آن كم شدن انگیزه‌ها و سست شدن عزمها، نخستین خطر است. و آنگاه این خطر مهیبتر میشود كه اشخاص در صدد تصاحب سهم ویژه در غنیمتِ به دست آمده باشند.

ماجراى جنگ اُحد و غنیمت‌جوئى مدافعان تنگه كه به شكست مسلمانان انجامید و مجاهدان از سوى خداوند متعال سرزنش شدند، یك نمونه‌ى نمادین است كه هرگز نباید از یادها برد. مرعوب شدن از هیمنه ظاهرى مستكبران و احساس ترس از آمریكا و دیگر قدرتهاى مداخله‌گر، آسیب دیگرى از این دسته است كه باید از آن پرهیز كرد. نخبگان شجاع و جوانها باید این ترس را از دلها بیرون كنند. اعتماد به دشمن و در دام لبخندها و وعده‌ها و حمایتهاى آنها افتادن نیز آسیب بزرگ دیگرى است كه به طور ویژه باید پیشروان و نخبگان از آن بر حذر باشند. دشمن را با علاماتش در هر لباس باید شناخت و از كید او كه در مواردى در پسِ ظاهرِ دوستى و كمك پنهان میشود، باید ملت و انقلاب را مصون ساخت. روى دیگر این صفحه، مغرور شدن و دشمن را غافل دانستن است؛ شجاعت را باید با تدبیر و حزم در هم آمیخت. در مقابل شیطان جن و انس، باید همه‌ى ذخائر الهى در وجود خود را به كار گرفت. ایجاد اختلاف و به جان هم انداختن انقلابیون و رخنه در پشت جبهه‌ى مبارزه، نیز آفتى بزرگ است كه با همه‌ى توان باید از آن گریخت.

آسیبهاى دسته‌ى دوم را غالباً ملتهاى این منطقه در حوادث گوناگون آزموده‌اند. نخستین آسیب، بر روى كار آوردن عناصرى است كه خود را متعهد به آمریكا و غرب میدانند. غرب میكوشد پس از سقوط ناگزیر مهره‌هاى وابسته، اصل سیستم و اهرمهاى اصلى قدرت را حفظ كند و سر دیگرى را بر روى این بدن بگذارد و بدین وسیله سلطه‌ى خود را همچنان ادامه دهد. این به معناى هدر رفتن همه‌ى تلاشها و مجاهدتها است. در این مرحله اگر با مقاومت و هشیارى مردم مواجه شوند، میكوشند تا بدیلهاى انحرافى گوناگون در پیش پاى نهضت و مردم بگذارند. این سناریو میتواند پیشنهاد مدلهاى حكومتى و قانون اساسى‌هائى باشد كه كشورهاى اسلامى را بار دیگر در دام وابستگى فرهنگى و سیاسى و اقتصادى به غرب بیفكند، و میتواند نفوذ میان انقلابیون و تقویت مالى و رسانه‌اى یك جریانِ نامطمئن و به حاشیه راندن جریانهاى اصیل در انقلاب باشد. این نیز به معنى بازگرداندن سلطه‌ى غرب و تثبیت مدلهاى نوسازى شده‌ى غربى و بیگانه از اصول انقلاب و در نهایت، تسلط آن‌ها بر اوضاع است.

اگر این تاكتیك نیز به نتیجه نرسد، تجربه‌ها به ما میگوید كه آنگاه روشهائى چون هرج و مرج و تروریزم و جنگ داخلى میان پیروان ادیان یا قومیتها یا قبائل و احزاب و یا حتى میان ملتها و دولتهاى همسایه، و همراه با آن، حصر اقتصادى و تحریم و بلوكه كردن سرمایه‌هاى ملى و نیز هجوم همه جانبه‌ى تبلیغاتى و رسانه‌اى را در پیش خواهند گرفت. مقصود آنان از این همه، خسته و نومید كردن مردم و مردد و پشیمان كردن مبارزان است، كه میدانند در این صورت، شكست دادن انقلاب، ممكن و آسان خواهد شد. ترور نخبگان صالح و مؤثر یا بدنام كردن برخى از آنان و از سوئى خریدن كسانى از سست‌عنصران، نیز در شمار روشهاى متداول قدرتهاى غربى و مدعیان تمدن و اخلاق است.

در ایران اسلامى، اسناد لانه‌ى جاسوسى كه به دست انقلاب افتاد، نشان داد كه همه‌ى این توطئه‌ها، بدقت از سوى رژیم ایالات متحده‌ى آمریكا براى ملت ایران برنامه‌ریزى شده بود. براى آنان بازگرداندن ارتجاع و استبداد و حاكمیت وابسته در كشورهاى انقلابى، اصلى است كه همه‌ى این روشهاى كثیف را تجویز میكند.

3- در آخرین بخشِ سخنانم، توصیه‌هائى را بر اساس تجربه‌ى عینى خودمان در ایران و آنچه از مطالعه‌ى دقیق دیگر كشورها به دست آمده است، در معرض دید و تشخیص و انتخاب شما میگذارم. شك نیست كه شرائط ملتها و كشورها در همه چیز یكسان نیست، ولى بیناتى وجود دارد كه میتواند براى همه مفید باشد.

اولین سخن آن است كه با توكل به خداوند و اعتماد و حسن ظن به وعده‌هاى مؤكد نصرت الهى در قرآن و به كارگیرى خرد و عزم و شجاعت، میتوان بر همه‌ى این موانع فائق آمد و پیروزمندانه از آنها عبور كرد. البته كارى كه شما بدان همت گماشته‌اید، بسى بزرگ و سرنوشت‌ساز است. پس باید زحمات بزرگ را هم به خاطر آن تحمل كرد. امیرالمؤمنین على (علیه السّلام) در خطبه‌ای فرموده است: فانّ اللَّه لم یقصم جبّارى دهر قطّ الّا بعد تمهیل و رخاء و لم یجبر عظم أحد من الامم الّا بعد أزل و بلاء و فى دون ما استقبلتم من عتب و ما استدبرتم من خطب معتبر.(6)

توصیه‌ى مهم آن است كه خود را همواره در میدان بدانید: «فاذا فرغت فانصب».(7) همیشه خداوند را حاضر و كمك‌كار خود بدانید: «و الى ربّك فارغب».(8) و پیروزیها ما را دچار غرور و غفلت نكند: «اذا جاء نصراللَّه و الفتح و رأیت النّاس یدخلون فى دین اللَّه افواجاً فسبّح بحمد ربّك واستغفره انه كان توابا».(9) اینها پشتوانه‌هاى حقیقى‌یك ملت مؤمن است.

توصیه‌ى دیگر، بازخوانى دائمى اصول انقلاب است. شعارها و اصول باید تنقیح و با مبانى و محكمات اسلام تطبیق داده شوند. استقلال، آزادى، عدالتخواهى، تسلیم نشدن در برابر استبداد و استعمار، نفى تبعیضهاى قومى و نژادى و مذهبى، نفى صریح صهیونیزم؛ اینها اركان نهضتهاى امروز كشورهاى اسلامى است و همه برگرفته از اسلام و قرآن است.

اصولتان را روى كاغذ بنویسید؛ اصالتهاى خود را با حساسیت بالا حفظ كنید؛ نگذارید اصول نظام آینده‌ى شما را دشمنان شما بنویسند؛ نگذارید اصول اسلامى در پاى منافع زودگذر قربانى شود. انحراف در انقلابها، از انحراف در شعارها و هدفها آغاز میشود. هرگز به آمریكا و ناتو و به رژیمهاى جنایتكارى چون انگلیس و فرانسه و ایتالیا كه زمانى دراز سرزمین شما را میان خود تقسیم و غارت كردند، اعتماد نكنید؛ به آنها سوء ظن داشته باشید و لبخند آنها را باور نكنید؛ پشت این لبخندها و وعده‌ها، توطئه و خیانت نهفته است. راه حل خود را خود با بهره‌گیرى از سرچشمه‌ى فیاض اسلام به دست آورید و نسخه‌هاى بیگانه را به خودشان پس دهید.

توصیه‌ى مهم دیگر پرهیز از اختلافات مذهبى، قومى، نژادى، قبیله‌اى و مرزى است. تفاوتها را به رسمیت بشناسید و آن را مدیریت كنید. تفاهم میان مذاهب اسلامى كلید نجات است. آنها كه آتش تفرقه‌ى مذهبى را با تكفیر این و آن دامن میزنند، اگر خودشان هم ندانند، مزدور و عمله‌ى شیطانند.

نظام‌سازى كار بزرگ و اصلى شما است. این كارى پیچیده و دشوار است. نگذارید الگوهاى لائیك یا لیبرالیسم غربى، یا ناسیونالیسم افراطى، یا گرایشهاى چپ ماركسیستى، خود را بر شما تحمیل كند.

اردوگاه شرق چپ فرو ریخت و بلوك غرب فقط با خشونت و جنگ و خدعه بر سر پا مانده و عاقبت خیرى براى آن متصور نیست. گذشت زمان به زیان آنها و به سود جریان اسلام است. هدف نهائى را باید امت واحده‌ى اسلامى و ایجاد تمدن اسلامى جدید بر پایه‌ى دین و عقلانیت و علم و اخلاق، قرار داد.

آزادى فلسطین از چنگال درنده‌ى صهیونیستها نیز هدفى بزرگ است. كشورهاى بالكان و قفقاز و آسیاى غربى پس از هشتاد سال از چنگال شوروى سابق نجات یافتند؛ چرا فلسطین مظلوم نتواند پس از هفتاد سال از اسارت صهیونیستهاى ظالم نجات یابد؟

نسل امروزِ كشورهاى اسلامى این ظرفیت را دارد كه به چنین كارهاى بزرگى بپردازد. نسل جوان امروز مایه‌ى افتخار نسلهاى پیشین خویش است. به قول شاعر عرب:

قالوا: ابوالصَّخر مِن شَیبان قُلتُ لَهُم/كلاّ لَعمَرى ولكن منهُ شیبانٌ‌

وَ كَم اَبٍ قد عَلاَ بِابنٍ ذُرى شَرَفٍ/كما عَلا برسول اللَّه عدنانٌ‌

به نسل جوان خود اعتماد كنید، روح اعتماد به نفس را در آنان زنده كنید، و از تجربه‌هاى مجربان و پیران، آنها را بهره‌مند سازید. دو نكته‌ى مهم در اینجا وجود دارد:

اول آنكه ملتهاى انقلاب كرده و آزاد شده، یكى از مهمترین خواسته‌هایشان حضور و نقش قاطع مردم و آرائشان در مدیریت كشور است، و چون مؤمن به اسلامند، پس مطلوب آنان «نظام مردمسالارى اسلامى» است؛ یعنى حاكمان با رأى مردم برگزیده میشوند و ارزشها و اصول حاكم بر جامعه، اصول مبتنى بر معرفت و شریعت اسلامى است. این خود میتواند در كشورهاى گوناگون به اقتضاى شرائط، با شیوه‌ها و شكلهاى گوناگون تحقق یابد، ولى با حساسیت كامل باید مراقب بود كه این با دموكراسى لیبرال غربى اشتباه نشود. دموكراسى لائیك و در مواردى ضد مذهب غربى با مردمسالارى اسلامى كه متعهد به ارزشها و خطوط اصلى اسلامى در نظام كشور است، هیچ نسبتى ندارد.

نكته‌ى دوم آن است كه اسلامگرائى نباید با تحجر و قشرى‌گرى و تعصبهاى جاهلانه و افراطى مشتبه گردد. مرز میان این دو نیز باید پر رنگ باشد. افراطهاى مذهبى كه غالباً با خشونت كور همراه است، عامل عقب‌ماندگى و دور شدن از هدفهاى والاى انقلاب است، و این به نوبه‌ى خود مایه‌ى جدا شدن مردم و در نتیجه شكست انقلاب خواهد بود. خلاصه كنم:

سخن از بیدارى اسلامى، سخن از یك مفهوم نامشخص و مبهم و قابل تأویل و تفسیر نیست؛ سخن از یك واقعیت خارجىِ مشهود و محسوس است كه فضا را انباشته و قیامها و انقلابهاى بزرگى را پدید آورده و مهره‌هاى خطرناكى از جبهه‌ى دشمن را ساقط كرده و از صحنه بیرون رانده است. با این حال، صحنه همچنان سیال و نیازمند شكل دادن و به سرانجام رساندن است. آیاتى كه در طلیعه‌ى سخن تلاوت شد، دستورالعمل كامل و كارسازى است؛ براى همیشه و بویژه در این برهه‌ى حساس و سرنوشت‌ساز. خطاب به پیامبر اكرم (صلّى اللَّه علیه و آله و سلم) است، ولى در واقع ما همگى بدان مخاطب و مكلفیم. در این آیات، تقوا با همان معنى بلند و گسترده‌اش، اولین توصیه است، و سپس سرپیچیدن از فرمانبرى كافران و منافقان، و پیروى از وحى الهى، و سرانجام توكل و اعتماد به خداوند.

بار دیگر این آیات را مرور كنیم: بسم‌اللَّه‌الرّحمن‌الرّحیم. «یا أیها النّبىّ اتّق اللَّه و لا تطع الكافرین و المنافقین انّ اللَّه كان علیماً حكیماً. واتّبع ما یوحى الیك من ربّك انّ اللَّه كان بما تعملون خبیراً. و توكّل على اللَّه و كفى باللَّه وكیلاً».

والسّلام علیكم و رحمةاللَّه‌

1) احزاب: 3 - 1

2) ابراهیم: 24

3) احزاب: 23

4) نساء: 76

5) آل‌عمران: 174 - 173

6) نهج‌البلاغه: خطبه‌ى 88

7) شرح: 7

8) شرح: 8

9) نصر: 3 - 1

نوع مطلب :
برچسب ها :


عضو كمیسیون آموزش مركز مدیریت حوزه علمیه خواهران با بیان اینكه قطعاً ایجاد كرسی‌های آزاداندیشی فقه یكی از آزمون‌های ولایت‌مداری حوزویان خواهد بود، گفت: بر هر كسی كه ولایت فقیه را پذیرفته، واجب است به این فرمان مقام معظم رهبری توجه ویژه بكند.

منور شایسته خوی، مدیر مدرسه علمیه نرجس(س)، در گفت‌گو با خبرگزاری قرآنی ایران(ایكنا) شعبه حوزه‌های علمیه، در خصوص ضرورت ایجاد كرسی‌های آزاداندیشی و پرداختن به فقه حكومتی و فقه سیاسی در حوزه علمیه گفت: حوزه علمیه یكی از سردمداران قانون‌گذاری در فقه به ویژه فقه سیاسی بوده است، بین قانون‌گذاری و فقه شیعه رابطه تنگاتنگی وجود دارد، فقه سیاسی نیز از مهم‌ترین ابعاد فقه است.

شایسته‌خوی به گلایه مقام معظم رهبری در مورد ضعف در ایجاد كرسی‌های آزاداندیشی فقه اشاره كرد و گفت: یكی از مهم‌ترین دلایل رونق نداشتن و به وجود نیامدن كرسی‌های آزاد‌اندیشی فقه در حوزه علمیه، عدم جسارت و جرئت‌ورزی برای نظریه‌پردازی در مسائل سنتی فقه است.

وی اضافه كرد: رهبر معظم انقلاب در چند سال اخیر به مسئله تحول در حوزه علمیه اشاره كرده‌اند و با‌ر‌ها اعلام كرده‌اند كه منظور از تحول در حوزه به معنی تخریب گذشته نیست، بلكه به معنی به روز رسانی سنت گذشته و حركت نو در این مسیر است.

شایسته خوی در ادامه تأكید كرد: متأسفانه متون درسی حوزه تبدیل شده به حفظیات و مسئله‌های تكراری كه سودی برای جامعه مدرن و به روز شده كنونی ندارد، متأسفانه در حوزه به جای آموزش صیادی، صیدهای آماده كم بازده در اختیار طلاب قرار می‌گیرد.

مدیر مدرسه علمیه نرجس(س) ادامه داد: با توجه به تحولات منطقه و مسئله بیداری اسلامی، نیاز به ایجاد كرسی‌های آزاداندیشی و تولید نخبه در زمینه فقه سیاسی و فقه حكومتی بیشتر از هر وقت احساس می‌شود.

شایسته خوی عنوان كرد: باید حوزه علمیه در این زمینه تصمیم جدی بگیرد و راهكارها و سیاست‌های راهبردی در این زمینه تدوین شود و نباید این مسئله تا چند وقت تیتر روزنامه‌ها و خبرگزاری‌ها باشد و سپس فراموش شود، بلكه باید تدبیری اندیشیده شود كه به عنوان قانون‌ به آن پرداخته شود و در‌ رأس برنامه‌های بنیادین حوزه قرار بگیرد.

عضو كمیسیون آموزش مركز مدیریت حوزه علمیه خواهران تصریح كرد: یكی دیگر از عوامل پرداخته نشدن به بحث كرسی‌های آزاد‌اندیشی فقه این بوده است كه زمینه‌ها و ظرفیت‌های این امر تاكنون مورد بحث و مطالعه قرار نگرفته است و این مسئله را تاكنون تعریف نكرده‌ایم تا بتوانیم برنامه‌ریزی و طراحی جدیدی برای تدوین متون درسی حوزوی انجام بدهیم.

شایسته‌خوی از روند تدوین متون درسی در حوزه انتقاد، و عنوان كرد: باید در برخی متون درسی حوزوی تجدید نظر شود و دروس ‌پایه در زمینه فقه برای طلاب تدوین شود تا طلاب با آشنایی هرچه بیشتر وارد فقه شوند و یكباره از ادبیات به فقه منتقل نشوند و این میسر نمی‌شود جز با تدبیر مسئولان عالی رتبه حوزوی كه در رأس امور هستند.

این فعال فرهنگی در امور بانوان در ادامه گفت: متأسفانه به خاطر ایجاد نشدن كرسی‌های آزاداندیشی فقه در حوزه علمیه به خصوص در حوزه علمیه خواهران با كمبود نظریه‌پرداز مواجه هستیم و قطعا یكی از مهم‌ترین دستاوردهای ایجاد كرسی‌های آزاداندیشی فقه، تربیت نظریه‌پرداز در زمینه فقه سیاسی و فقه حكومتی خواهد بود.

مدیر مدرسه علمیه نرجس(س) در پاسخ به این سؤال كه ایجاد كرسی‌های ‌آزاداندیشی چه ‌‌آسیب‌هایی می‌تواند داشته باشد؟ اذعان كرد: باید در روند ایجاد این كرسی‌ها به پایبندی به اصول و حفظ خط مشی حوزه توجه داشته باشیم تا از مسیر اصلی حوزه منحرف نشویم.

شایسته خوی تأكید كرد: حوزه علمیه نباید صرفا به رسالت تبلیغی خود توجه كند و مبلغ صرف تربیت كند بلكه باید مبلغانی تربیت كند كه نظریه‌پرداز نیز باشند.

وی در پاسخ به این سؤال كه كرسی‌های آزاداندیشی در فقه از كجا باید شروع شود؟ گفت: یكی از مهم‌ترین بستر‌های پیدایش این كرسی‌ها دروس خارج فقه استدلالی علما و مراجع عظام است.

كارشناس مسائل كشورهای جنوب شرق آسیا از برگزار نشدن دروس خارج با عناوین فقه سیاسی و فقه حكومتی در حوزه علمیه انتقاد كرد و افزود: در حال حاضر ما در حوزه چقدر درس خارج داریم كه به مسائل مبتلا‌به فقه بپردازد؟ مسائلی همچون ولایت فقیه یا فقه حكومتی و... با اینكه به عنوان مثال در بحث ولایت فقیه فقط 140 روایت در بحث زعامت و حكومت داریم ولی عملا به آنها پرداخته نمی‌شود.

مبلغ بعثه مقام معظم رهبری به التزام حوزه علمیه به فرمایشات رهبر معظم انقلاب در زمینه ایجاد كرسی‌های آزاداندیشی فقه اشاره، و تصریح كرد: قطعا ایجاد این كرسی‌ها توسط حوزه و برگزاری آنها یكی از آزمون‌های ولایت‌مداری حوزویان خواهد بود و بر هر كسی كه ولایت فقیه را پذیرفته است واجب است كه به این فرمان مقام معظم رهبری توجه ویژه بكند.

شایسته‌خوی در ‌پایان از برگزاری سلسله‌ مباحث «مبانی ولایت فقیه» با حضور امام جمعه مشهد، آیت‌الله علم‌الهدی در مدرسه علمیه نرجس(س) خبر داد و اظهار كرد: خوشبختانه برگزاری این سلسله جلسات توانسته تأثیر مثبتی داشته باشد و حوزویان باید با برگزاری چنین سلسله جلساتی زمینه را برای ایجاد این كلان مطالبه مقام معظم رهبری فراهم كنند.

نوع مطلب :
برچسب ها :


شنبه 26 شهریور 1390 :: نویسنده : anjoman elmi

در حال آشپزی هستید و بسیار باعجله كار می‌‌كنید كه ناگهان بخار آب دستتان را می‌سوزاند و یا در اثر تماس با یك تابه داغ دچار سوختگی می‌شوید. بهترین كار در چنین مواقعی چیست؟

حتما شنیده‌اید كه بعضی‌ها می‌گویند سریع روی محل سوختگی خمیر دندان بمالید، یا بعضی دیگر معتقدند مالیدن روغن جامد یا قرار دادن دست سوخته در ظرف نمك موجب می‌شود پوست تاول نزند. اما علمی‌ترین روش در چنین مواقعی این است كه بلافاصله با استفاده از آب سرد یا یخ محل سوختگی را خنك كنید.


پس سریع در یخچال را باز كنید. آب سرد روی دستتان بریزید تا خنك شود. استفاده از پماد سوختگی مانند پماد آلفا و پماد "سیلور سولفات" هم بسیار مفید است. اگر سوزش و درد اذیت‌تان می‌كند، می‌توانید قرص استامینوفن بخورید.

پزشكان معتقدند چون مواد موجود در خمیر دندان كنترل نشده هستند، می‌توانند موجب آسیب پوستی شوند، هر چند كه خمیر دندان نیز احساس خنكی در محل سوختگی می‌دهد، اما بهتر است به منظور پیشگیری از آسیب‌های پوستی به همان آب سرد اكتفا كنید.

استفاده از نمك یا روغن به منظور پیشگیری از تاول نیز باور غلطی است كه در میان مردم رایج شده است.
استفاده از پمادهای سوختگی موجود كه استاندارد و مخصوص رفع این مشكل هستند، پس از خنك كردن فوری محل سوختگی می‌تواند كمك‌كننده باشد.استفاده از یخ و آب سرد را بعد از سوختگی، به همه كسانی كه هنوز باورهای غلط را قبول دارند، توصیه كنید.

هفته نامه سلامت

نوع مطلب :
برچسب ها :


شنبه 26 شهریور 1390 :: نویسنده : anjoman elmi

Sharp LC - 40LE830U - 40" LED-backlit LCD TV - 1080p (FullHD)

تلویزیون های ال ای دی بجای لامپ فلورسنت از سیستم نورافشانی LED استفاده می كند. البته این تلویزیون ها بطور 100 درصد LED نیستند و نباید این نام به آنها اطلاق شود. نمایشگرهای واقعی LED همچنان برای نمایشگرهای بزرگ در استادیوم ها و اهداف تجاری استفاده می شود.

مقایسه بین نمایشگر LED و LCD معمولی:

-تصویر در LED بسیار روشنتر است و كنتراست بسیار بهتری دارد و نقاط سیاه در آن عمیق ترند.
-با سیستم نوردهی Edge-LED ضخامت آنها بسیار كم است، بطوریكه LED های موجود در بازار كمی بیش از 25 میلیمتر هستند!
-آنها برق بسیار كمتری مصرف می كنند. در مقایسه بین LED و LCD هم سایز، مصرف برقشان 40 درصد كمتر است.
-طیف رنگ در آنها وسیع تر است بخصوص وقتی از تكنولوژی نوردهی RGB-LED استفاده شده باشد.
-فركانس تغییر تصویر در آنها بالاتر است.
-آلودگی محیط زیستی كمتری دارند.

تاریخچه: شركت سونی اولین شركتی بود كه در سال 2005 این مدل تلویزیون خانگی را به بازار عرضه كرد.

تشخیص و ایجاد تمایز بین LCD كه از طریق لامپ فلورسنت نوردهی میكند با LED كه از دیودهای نورانی استفاده می كند بسیار مهم است انقدر كه در انگلستان شركت سامسونگ در تبلیغاتش اجازه ندارد از لفظ LED TV استفاده كند مگر اینكه توضیحی درباره شیوه نوردهی در آن به بیننده بدهد.

در این تكنولوژی دیودهای پیشرفته و بسیار كوچكی در پشت پنل LCD گذاشته می شود. شركت سونی در مدل سونی براویا ی خود در سپتامبر 2008 از این تكنولوژی استفاده كرد. امروزه استفاده از LED بخاطر افزایش عمر نمایشگر و صرفه جویی انرژی به صرفه تر از نمایشگرهای پلاسماست. همینطور در آنها از جیوه نیز استفاده نشده است و در آن از عناصر دیگری مانند گالیوم و آرسنیك استفاده شده است.

به دلیل وجود دیود نورانی كه سرعت خاموش و روشن شدن در آن زیاد است، خاموش و روشن شدن تصویر در این نمایشگرها بسرعت انجام می گیرد و به لحاظ علمی كنتراست بهتری دارد. آنها می توانند وقتی LED خاموش است رنگ مشكی عمیق و وقتی روشن است، روشنایی بالایی ایجاد كنند.

نوع مطلب :
برچسب ها :


حجة الاسلام والمسلمین شیخ حسین انصاریان در گفتگو با پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری، یکی از سیاستهای جدی دشمن در برخورد با نظام اسلامی را رقیق کردن و کمرنگ کردن اعتقادات دینی مردم دانست و گفت: انقلاب ایران با پشتوانه اسلام پیروز شد و دشمنان ما در دشمنی خود مصمم تر شدند.

در واقع کشورهایی مثل آمریکا، انگلیس، فرانسه و آلمان در انرژی، در اسلحه سازی، در علم ژنتیک و علوم پایه همیشه حرف اول را می زدند، اما آلان ما به پشتوانه دین به جایی رسیده ایم که در مقابل این کشورها حرفهای جدی برای گفتن داریم.
انصاریان یکی از راهکارهای جلوگیری از هجوم دشمنان به کشورمان را افزایش روحانیان واجد شرایط و جاذبه دار و باتقوا دانست و افزود: اگر بتوانیم برای محرابها و منبرهامان هر چه سریعتر افراد اهل خدا، باتقوا و پرجاذبه را تربیت کنیم، اینها می توانند با هنرمندی و محبت، کسانی را که اعتقادشان رقیق شده است، به اسلام بازگردانند.
وی کاهش سریعتر عوامل ایجاد هیجانات، شهوات و غرایز جنسی را راهکار دیگر دانست و گفت: یکی از عواملی که در این سی سال، بالای چند هزار نامه درباره آن برای من نوشته اند و دین جوانان را رقیق می کند، بدحجابی است.
انصاریان تأکید کرد: با بودن ماهواره ها و سایتها و حتی با بودن برخی فیلمها و سریالهای داخل کشور که بستر گناه را فراهم می کند، این نسل توانسته خودش را حفظ کند.
وی اضافه کرد: بنظرم ایران یک میلیون روحانی واجد شرایط، یعنی عالم هنرمند با محبت برای مردم کم دارد. در تمام شهرهایی که روحانی باسواد و متخلق به اخلاق در هر محرابی هست، مسجدها پر است. این دلیل بر این است.
شیخ حسین انصاریان، ویژگیهای محراب جذاب و منبر جذاب را برشمرد و گفت: محراب اصلی است که متعلق به اسلام است. منبر نیز اصلی است که متعلق به انبیای الهی است. اگر محراب مثل یک مغازه است که بتواند متاع دین را به مردم عرضه کند، ما فعلاً از نوع خوب این مغازه را کم داریم.
وی علت اصلی آسیبهای موجود در فضای دینی و اعتقادی کشور را عملکردها دانست و گفت: بعضی از اهل لباس ما عملکردشان خوب نبوده و مردم را دین گریز کرده است. بعضی از کت وشلواری ها هم که به نام دین جلو آمدند و مصدر بعضی امور شدند و بعد مردم دیدند که هماهنگ با دین نیستند، باعث دین گریزی شدند.

نوع مطلب :
برچسب ها :


پنجشنبه 24 شهریور 1390 :: نویسنده : anjoman elmi

 

موبایل 32 میلیون تومانی به بازار آمد+عکس

 

شرکت «تک هویر» تلفن‌همراهی طراحی کرده که حدود 16 هزار پوند معادل 32 میلیون تومان قیمت دارد.

برنا:شرکت «تگ هویر» که به عنوان سازنده ساعت‌های مچی لوکس و قیمتی شهرت دارد، به تازگی تلفن همراهی طراحی کرده که قیمت آن در حدود 16 هزار پوند انگلیس معادل 32 میلیون تومان است.

 


 

به گزارش تلگراف، از آن‌جایی که «تگ هویر» به عنوان سازنده و طراح ساعت‌های لوکس، شهرت جهانی دارد در طراحی این تلفن همراه هم سعی کرده جزئیاتی شبیه یک ساعت داشته باشد. تمام قسمت‌های این تلفن همراه 32 میلیون تومانی با دست ساخته شده است.

----------------------------------------

ثبت لحظه بلعیده شدن ستاره توسط یک سیاهچاله عظیم

مهر: تلسکوپ سوئیفت ناسا در 28 مارچ سال جاری انفجارهای درخشان و متعدد پرتو ایکس را از بخشی از آسمان ردیابی کرد، بخشی که تا پیش از این هیچ پرتو ایکسی در آن رصد نشده بود.

اکنون دو تیم از اخترشناسان از دانشگاههای پنسیلوانیا و پارک و همچنین از مرکز هاروارد اسمیتسونیان اعلام کردند این انفجارها احتمالا توده‌هایی از ستاره‌ای بوده‌اند که پس از نزدیک شدن بیش از اندازه به سیاهچاله‌ای که در فاصله 4.5 میلیارد سال نوری از زمین قرار دارد، از هم دریده و نابود شده است.

از آنجایی که این ستاره پیش از مرگ به دور سیاهچاله در حرکت بوده است، به حرکت خود به دور حفره ادامه داده و به تدریج توسط سیاهچاله بلعیده شده است.
 

رصدهای جدید نشان می‌دهند برخی از بقایای این ستاره با سرعتی برابر 99.5 درصد سرعت نور به بیرون فوران کرده‌اند و سوئیفت به صورت اتفاقی در مسیر این فوران‌ها قرار گرفت و توانست اولین رصد از چنین رویداد بزرگ کیهانی را به ثبت برساند.

به گفته محققان این فوران‌ها بسیار باریک هستند و در صورتی که به صورت اتفاقی در مسیر دید قرار بگیرند قابل مشاهده‌اند، در غیر این صورت هرگز رصد نخواهند شد. مطالعه بر روی مدت زمان تداوم این فوران‌ها می‌تواند جرم ستاره قربانی و فاصله مداری آن از سیاهچاله را آشکار سازد.

اخترشناسان باور دارند بقایای این فوران هنوز قابل رصد است و احتمال می‌دهند بلعیده شدن کامل یک ستاره توسط این سیاهچاله ماهها به طول انجامد.

-------------------------------------

درخواست گوگل از کاربران ایرانی

درخواست گوگل از کاربران ایرانی

 

تعداد قابل‌توجهی از کاربران ایرانی جی‌میل ، پیامی مبنی بر تلاش مشکوک برای دسترسی به ای‌میل دریافت کرده‌اند. گوگل به این افراد پیشنهاد داده رمز ورود خود را سریعا تغییر دهند.

خبرآنلاین : این اتفاق که بعدازظهر پنج‌شنبه 17 شهریور 1390 روی داده، در بیشتر شرکت‌های فراهم‌کننده خدمات اینترنتی (آی.اس.پی) ها روی داده و منحصر به کاربرانی است که از داخل ایران به اینترنت متصل می‌شوند. گوگل هنوز در این مورد رسما اظهار نظر نکرده است

در هفته اول شهریور ماه نیز شرکت‌های گوگل و موزیلا (تولیدکننده مرورگر اینترنتی فایرفاکس) از تلاش‌های مشکوک برای دسترسی به حساب‌های کاربری کاربران ایرانی جی‌میل خبر داده بودند و به این کاربران توصیه کرده بودند با نصب آخرین نسخه این مرورگرها و استفاده از آخرین به‌روزرسانی‌های نرم‌افزاری و توجه به تمام نکات امنیتی شبکه، از امکان سوء استفاده افراد مشکوک جلوگیری کنند. 

 

--------------------------------

نوع مطلب :
برچسب ها :


نسخه صفر سیستم عامل ملی در وزارت دفاع طراحی شد

رئیس سازمان پدافند غیرعامل با انتقاد از نبود امنیت اطلاعات در فضای مجازی در کشور از تدوین سند راهبردی دفاع سایبری و تدوین نقشه راه بومی سازی تجهیزات فناوری اطلاعات در کشور با مشارکت دستگاه های مختلف در آینده نزدیک خبر داد. دکتر غلامرضا جلالی، رئیس سازمان پدافند غیرعامل روز گذشته در نشست خبری همایش ملی دفاع سایبری با اعلام این مطلب که این همایش طی روزهای ششم و هفتم بهمن ماه در تهران برگزار می شود، گفت: در حال حاضر طرح جامع دفاع سایبری در سطح ملی در دستور کار قرار گرفته است و بر همین اساس بنا داریم تا نقش دستگاه ها و نهادهای مختلف را در این زمینه مورد بررسی قرار دهیم و بر این اساس سند راهبردی در حوزه سایبری را تدوین کنیم. وی با تاکید بر این که در سیاست های کلی ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری بحث امنیت فضای تبادل اطلاعات در دنیای مجازی مورد تاکید قرار گرفته است، خاطرنشان کرد: ما بنا داریم با هماهنگی و همکاری سایر دستگاه ها، راهکارها و الزامات تحقق سیاست های کلی ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری را در زمینه امنیت فضای اطلاعات مورد بررسی قرار بدهیم و در نهایت به طراحی نظام جامع یا طرح جامع دفاع سایبری برسیم.

تدوین طرح جامع بومی سازی تجهیزات فناوری اطلاعات

دکتر جلالی در ادامه، همچنین با اشاره به تاکید مقام معظم رهبری بر لزوم بومی سازی فناوری ها در کشور تصریح کرد: بر همین اساس تولید علم بومی در حوزه فناوری اطلاعات نیز در دستور کار قرار گرفته است و بر همین اساس نقشه راه بومی سازی تجهیزات فناوری اطلاعات تدوین خواهد شد.

تکذیب وجود ویروس استارس

دکتر جلالی در پاسخ به سوال خراسان مبنی بر این که سال گذشته شما از وجود ویروس جاسوس جدیدی با عنوان استارس خبر دادید در حالی که این موضوع از سوی مسئولان ICT تکذیب و اعلام شد که این ویروس وجود خارجی ندارد، واکنش شما در این زمینه چیست؟ تصریح کرد: متاسفانه انتشار اخبار اشتباه درباره وجود این ویروس از سوی برخی خبرگزاری ها باعث شد تا اطلاعات نادرستی منتقل شود. وی اضافه کرد: یکی از مراکز ما وجود ویروسی را گزارش کرده بود که در این زمینه نمونه گیری های لازم صورت گرفت و به آزمایشگاه ارسال شد. وی اضافه کرد: در آزمایشگاه تحقیقاتی در زمینه عملکرد این ویروس انجام شد که مشخص شود این ویروس جدید است یا همان ویروس قدیمی است، در حالی که نتایج آزمایش ها وجود ویروس جدید را رد کرد. وی تصریح کرد: ما در همان زمان اعلام کردیم این ویروس در آزمایشگاه در دست بررسی است که رسانه ها خبر از کشف دومین ویروس جاسوس دادند.

ایجاد مرکزی برای تولید نرم افزارهای بومی

دکتر جلالی همچنین از ایجاد مرکزی برای تولید نرم افزارهای بومی در وزارت دفاع خبر داد و گفت: به منظور تولید نرم افزارهای بومی، مرکزی در وزارت دفاع ایجاد شده است و با استفاده از ظرفیت های موجود اقدام به تولید نرم افزارهای بومی کرده ایم.

طراحی سیستم عامل ملی

دکتر جلالی هم چنین از طراحی سیستم عامل ملی خبر داد و گفت: طراحی سیستم عامل ملی یکی از اقداماتی است که در راستای بومی سازی تجهیزات فناوری اطلاعات در مرکز تولید نرم افزارهای بومی وزارت دفاع انجام شده است. در این راستا نسخه «صفر» سیستم عامل تولید شده و در بخش دفاعی به بهره برداری رسیده است که برای کاربردی کردن آن نیاز به حمایت سایر دستگاه ها داریم. دکتر جلالی هم چنین خاطر نشان کرد: دهه اخیر دهه پیشرفت فناوری است که به مدد توسعه فناوری حوزه های خدماتی نیز گسترش یافته و به موازات آن تهدیدهایی نیز برای جوامع ایجاد شده است. به نحوی که امروز شاهد پیشرفت های گوناگونی در عرصه فناوری سنجش از دور و فناوری اطلاعات هستیم که این فناوری ها از یک سو برای برخی کشورها ثروت، دانش و تسلط را به ارمغان می آورد ولی برای برخی کشورها تهدیدی به حساب می آید. جلالی با تأکید بر این که امروز بخش زیادی از نیازمندی های بشر به فضای مجازی منتقل شده است، گفت: در برنامه ۵ ساله پنجم باید ۷۰ درصد خدمات مورد نیاز در فضای مجازی ارائه شود در حالی که این موضوع می تواند هم منافعی را برای ما در پی داشته باشد و هم تهدیدهایی را ایجاد کند. وی اضافه کرد: در حال حاضر مفاهیم و قوانین جدیدی در فضای سایبر در ۶ کشور در حال طراحی و تدوین است که ایران نیز نباید از این قاعده مستثنی باشد و ما نیز باید قوانین و مقررات مربوط به این حوزه را تدوین کنیم تا از تهدیدها مصون بمانیم. به گفته جلالی، هر کشور به هر میزان که از این فناوری استفاده می کند در معرض تهدید قرار دارد. وی تصریح کرد: سال گذشته شاهد اولین حمله دولت آمریکا و رژیم صهیونیستی در فضای سایبر با محوریت ویروس استاکس نت به کشورمان بودیم که این خطرناک ترین نوع تهدید سایبری بود. وی با بیان این که تهدید سایبری تمامی حوزه های اجتماعی ، امنیتی، سیاسی ، اقتصادی (نظام بانکی) فرهنگی و صنعتی را در بر می گیرد، گفت: البته موضوع جنگ سایبری به لحاظ علمی، استراتژیک و حقوقی موضوع توسعه یافته ای نیست و هنوز قوانین و مقررات و ضوابط خاصی ندارد . وی اضافه کرد: حدود ۲ماه گذشته اوباما سند راهبردی صادر کرد که در آن تبیین کرده بود که اگر در کشور ما حمله سایبری صورت بگیرد، ما آن را معادل با حمله نظامی می دانیم.جلالی تصریح کرد: با توجه به چنین موقعیتی بدیهی است در کشور ما نیز باید در بحث دفاع سایبری قوانین و مقررات خاصی تدوین و اجرایی شود. وی اضافه کرد: سال گذشته پس از حمله ویروس استاکس نت بسیاری از دستگاه های ما از جمله وزارت خارجه و ... نمی دانستند چه اقدامی باید انجام دهند و یا از چه کسانی شکایت کنند و همین موضوع لزوم تدوین سند راهبردی دفاع سایبری را بیش از پیش مشخص می کند. رئیس سازمان پدافند غیرعامل درباره اقدامات کشور در راه اندازی ایمیل ملی گفت: با همکاری سازمان فناوری اطلاعات طرح جامعی برای ایجاد موتور و ایمیل ملی تدوین شده است و در این راستا در تولیدات حوزه فناوری اطلاعات ملاحظات امنیتی در برابر تهدیدها لحاظ می شود. وی خاطرنشان کرد: ما باید جلوی برخی حرکات با هدف جاسوسی اطلاعات از شبکه اجتماعی را بگیریم چرا که دشمنان ما در تلاشند با استفاده از این فضا، امنیت اجتماعی داخلی کشورها را به هم بریزند.

نوع مطلب :
برچسب ها :


نیشابور

 

زبوی مشک و ختن سرزمین نیشابور               کشیده سر به فلک زآستین نیشابور

 

امام ثامن اطهار،سلاله اخیار                           قدمگهش شده همچون نگین نیشابور

 

                                قدوم خسرودین شد معین نیشابور

 

زنور شمس ضحی، شاه دین امام رئوف               خسوف گشته قمر،شمس راگرفته کسوف

 

علی است نام گرامی و با رضا معروف               هزار باب علوم از لسان وی مکشوف

                                      

                                شده است نطق حدیثش قرین نیشابور

 

حدیث سلسله الذهب رابیان فرمود                          به شرطها انامن،حب خویش را فرمود

به روی خلق جهان باب علوم را بگشود                  بلند شد به مجلس صدای گفت و شنود

 

                             که شد حصین دوکون و حصین نیشابور

 

که گفته است خدا لااله الاالله                                شوید داخل این حصن یا عبادالله

به شرطها و شروطی که خود منم ایاه                    روید راه سعادت،روید سوی نجات

 

                            بلند گشت زشوق آفرین نیشابور  

 

گذشت زملک نیشابور، رسید به سر حد طوس         جناب شمس شموس و انیس کل نفوس

 

که گشت ملک خراسان زمقدمش چو عروس            قلوب اهل ولا سوی مرقدش مانوس

                       

                              نسیم بوی رخش دلنشین نیشابور

 

چو زد به ملک خراسان خیمه و خرگاه              نکرد قبول ولیعهدی را زمامون شاه

 

مگر به موعظه اش کند خلق را آگاه                  زجان و دل هدفش رونق کلام الله

                            

                                    فدای مقدم او سرزمین نیشابور

 

زنور علم خداوند واحد یکتا                        کشیدزملک خراسان همیشه سر به سما

 

زجا ثلیق و رواهب چه پیر و چه برنا           زبون به پیش علومش مفاخر دنیا

 

                                   همیشه زنگنه دلواپسین نیشابور

نوع مطلب :
برچسب ها :


مدارك موردنیاز برای ثبت‌نام: 1- اصل و تصویر كلیه صفحات شناسنامه. (دو برگ) 2- اصل و تصویر كارت ملی2برگ. 3- 12 قطعه عكس 4×3 جدید تمام رخ با زمینه روشن تهیه شده در سالجاری و پشت نویسی شده. 4- اصل و تصویر مدرك تحصیلی. 4-1- برای پذیرفته‌شدگان مقطع كارشناسی پیوسته: (دوره فراگیر نوبت بیست و دوم) الف: اصل و تصویر گواهی، دیپلم متوسط نظام جدید یا (اصل و تصویر گواهی دیپلم متوسطه نظام قدیم). ب: اصل و تصویر ریزنمرات دوره‌های متوسطه نظام جدید و پیش دانشگاهی (یا اصل و تصویر ریزنمرات دوره متوسطه نظام قدیم). ج: اصل رسید پستی تأییدیه تحصیلی دیپلم متوسطه نظام جدید و پیش دانشگاهی (یا اصل رسید پستی تأییدیه تحصیلی دیپلم متوسطه نظام قدیم) 4-2- برای پذیرفته‌شدگان مقطع كارشناسی ناپیوسته «كاردانی به كارشناسی» (دوره فراگیر نوبت سوم): - اصل و تصویر مدرك فوق دیپلم (مدرك كاردانی مورد تائید شورای عالی انقلاب فرهنگی یا وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و یا وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشكی) با قید معدل نكته: لازم به ذكر است پذیرفته شدگانی كه مدرك كاردانی آنها فاقد معدل می‌باشند لازم است نسبت به ارائه گواهی فارغ‌التحصیلی دارای معدل در مقطع كاردانی اقدام نمایند. 4-3- برای پذیرفته‌شدگان مقطع كارشناسی‌ارشد: (دوره فراگیر نوبت دهم) - اصل مدرك كارشناسی (لیسانس) مورد تایید وزارت علوم، تحقیقات و فناوری یا وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی كه در آن معدل دوره كارشناسی قید شده باشد. تبصره 1: پذیرفته شدگانی كه به دلایلی قادر به ارائه اصل مدرك كارشناسی (لیسانس) نمی باشند؛ لازم است اصل گواهی دانش‌آموختگی تایید شده توسط دانشگاه یا موسسه آموزش عالی محل اخذ كارشناسی (لیسانس) را ارائه نمایند كه در آن عبارت زیر قید شده باشد. «اشتغال به تحصیل نامبرده مورد تایید وزارت علوم، تحقیقات و فناوری یا وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی می‌باشد.» تبصره2: بر اساس مصوبه شماره 368 مورخ 3/11/74 شورای عالی انقلاب فرهنگی، طلاب و فضلاء حوزه علمی كه بر اساس مدارك صادر شده مدیریت حوزه علمیه قم و مشهد دوره سطح دو را با موفقیت گذرانده‌اند، همانند دارندگان مدارك كارشناسی می‌توانند در رشته‌های علوم انسانی این دوره تحصیل نمایند. 5- مدرك مشخص كننده وضعیت نظام وظیفه (ویژه آقایان) 6- گواهی تأییدیه سهمیه ایثارگری از مراجع ذیربط برای استفاده كنندگان از سهمیه ایثارگری. 7- گواهی اشتغال به كار و اصل حكم كارگزینی مربوط به استفاده كنندگان از سهمیه كارمندی. یادآوری مهم برای كلیه پذیرفته‌شدگان: لازم به ذكر است كلیه پذیرفته‌شدگان برای اطلاع دقیق از تاریخ و چگونگی ثبت نام خود می‌توانند از تاریخ 23/6/90 به سایت دانشگاه پیام‌نور به نشانی http://pnu.ac.ir مراجعه نمایند.


نوع مطلب :
برچسب ها :


چهارشنبه 23 شهریور 1390 :: نویسنده : anjoman elmi

 

در پایین این رده‌بندی نیز نام كشورهای ژاپن، یونان، جاماییكا، لبنان، ‌ایتالیا، باربادوس، سنگاپور، بلژیك، ایسلند، ایرلند و آمریكا به چشم می‌خورد كه این كشورها برعكس بیشتر حجم بدهی دولتی را دارند.
مجمع جهانی اقتصاد دولت ایران را یكی از 13 دولت با بدهی پایین در جهان معرفی كرد.

در رده‌بندی منتشر شده از سوی مجمع جهانی اقتصاد كشورها براساس میزان بدهی دولت به عنوان درصدی از تولید ناخالص داخلی رده‌بندی شده‌اند.

دولت‌های دو كشور برونئی و تیمور شرقی بدون هیچ‌گونه بدهی صدر این رده‌بندی را به خود اختصاص داده‌اند.

در رده‌های سوم تا دهم این رده‌بندی هم هنگ‌كنگ، عمان، ‌استونی، شیلی، روسیه، الجزایر، كویت و عربستان سعودی قرار گرفتند كه دولت این كشورها كمترین بدهی را نسبت به سایر دولت‌ها دارند.

در پایین این رده‌بندی نیز نام كشورهای ژاپن، یونان، جاماییكا، لبنان، ‌ایتالیا، باربادوس، سنگاپور، بلژیك، ایسلند، ایرلند و آمریكا به چشم می‌خورد كه این كشورها برعكس بیشتر حجم بدهی دولتی را دارند.

در این رده‌بندی اعلام شده كه بدهی دولت ایران 12 درصد از تولید ناخالص داخلی كشور می‌شود. این رقم برای آمریكا به 91.6 درصد می‌رسد. همچنین بیشترین بدهی دولتی مربوط به دولت ژاپن به میزان 220.3 درصد از تولید ناخالص داخلی این كشور می‌شود.

در بین كشورهای منطقه خاورمیانه ایران بعد از عمان، كویت و عربستان چهارمین دولت كمتر بدهكار را دارد.

منبع: ایسنا
نوع مطلب :
برچسب ها :


چهارشنبه 23 شهریور 1390 :: نویسنده : anjoman elmi
 دستورالعمل اردوهای دانشجویی دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی »
 
مقدمه
      به منظور افزایش نشاط روحی ،‌تقویت حس خوداتکایی ، آشنایی با مواریث دینی و فرهنگی و تحکیم هویت ملّی ، تعمیق بینش علمی ، زیارت اماکن متبرکه ، دیدار از جاذبه های طبیعی و اماکن تفریحی و ضرورت ساماندهی و نظارت بر سفرهای دانشجویی برای بهره برداری مناسب تر از این سفرها ، اردوهای دانشجویی با شرایط مندرج در این دستورالعمل برگزار می شوند. این دستورالعمل براساس مصوبات شورایعالی انقلاب فرهنگی به شرح زیر تدوین و ابلاغ می شود :
1-    « ماده واحده مقررات سفرهای دانشجویی الحاقی به آیین نامه حفظ حدود و آداب اسلامی در دانشگاهها و مؤسسات آموزش عالی » مصوب جلسه 530 مورخ 25/9/82
2-      « اهداف و سیاست های ناظر بر برگزاری اردوهای دانش آموزی و دانشجویی» مصوب جلسه 534 مورخ 5/12/82 ، بند 2 از ماده 4
 
بخش اول : تعاریف
ماده 1-  اردوهای دانشجویی ، سفر جمعی گروهی از دانشجویان است که با مجوز شورای فرهنگی دانشگاه برگزار می شود.
ماده 2-  اردوهای دانشجویی به دو دسته تقسیم می شوند :
الف) اردوهای فرهنگی شامل سفرهای زیارتی ، ورزشی ، هنری ، سیاحتی و شرکت در جشنواره های فرهنگی و هنری.
ب) اردوهای علمی شامل شرکت در نمایشگاهها و بازدیدهای تخصصی ، کنفرانس ها ، نشست ها و بازدیدهای علمی و سفرهای آموزشی- پژوهشی
تبصره : سفرهای آموزشی و پژوهشی (مرتبط با واحدهای درسی) که با حضور استاد و مجوز گروه آموزشی دانشکده برگزار می شود ، از شمول این دستورالعمل خارج است.
ماده 3- اهداف اردو
الف) ایجاد بستر مناسب برای تمرین یک زندگی دسته جمعی منبعث از ارزش های اسلامی
ب) تقویت و تحکیم بنیه اعتقادی ، اخلاقی جوانان
ج) کسب تجربه در زمینه های مختلف اجتماعی ، اخلاقی و فرهنگی
د) کمک به فرآیند اجتماعی شدن و ارتقای مهارت های اجتماعی
ه ) ایجاد زمینه مناسب برای رشد و شکوفایی استعدادهای فردی
و ) افزایش آگاهی های عمومی در زمینه تاریخ ، جغرافیا و فرهنگ ایران و جهان و آشناسازی شرکت کنندگان با تاریخ و تمدن ایران و اسلام
ز) گسترش و تعمیق مهارت های فردی و ارتقای سطح هوشیاری و قدرت درک و دریافت شرکت کنندگان
ح) جهت گیری ویژه برای تعمیق روحیه وطن خواهی و دلبستگی به کشور
ط) آشناسازی شرکت کنندگان با شرایط معیشتی مردم در مناطق محروم
ماده 4- برگزار کننده اردو : همه نهادها ، تشکل ها ، انجمن ها و کانون های دارای مجوز فعالیت همچنین واحدهای اداری دانشگاه در راستای شرح وظایف خود می توانند مجوز برگزاری اردو دریافت کنند.
ماده 5- سرپرست اردو : یکی از دانشگاهیان (دانشجو ، هیأت علمی یا یکی از کارکنان دانشگاه) است که با معرفی برگزار کننده و تأیید و ابلاغ معاونت دانشجویی و فرهنگی دانشگاه به سرپرستی اردو منصوب می شود. جنسیت سرپرست اردو باید با جنسیت شرکت کنندگان در اردو مطابقت داشته باشد در غیر اینصورت متأهل بودن سرپرست اردو الزامی است.
ماده 6- محل برگزاری اردو و مسیر آن در اطلاق مقررات به منزله محدوده دانشگاه محسوب می شود و در مدت برگزاری اردو رعایت مقررات انضباطی دانشگاه و مفاد این دستورالعمل الزامی است.
 
بخش دوم : شرابط عمومی برگزاری اردو
ماده 7-  در برگزاری اردوها ، تدارک برنامه ها می بایست به نحوی باشد که منجر به تقویت و گسترش معیارها و ارزش های اسلامی شود.
ماده 8- در برنامه ریزی و اجرای اردوها می بایست جذابیت ، تنوع ، نشاط ، شادابی و نیز مشارکت فعالانه شرکت کنندگان مورد توجه قرار گیرد.
ماده 9- برنامه ها می بایست با نیازهای عاطفی ، اجتماعی و جسمی شرکت کنندگان در جنسیت و مقاطع مختلف تحصیلی مطابقت داشته باشد و تنوع و تعداد اردوها به نحوی لحاظ گردد که ذائقه شرکت کنندگان را پوشش دهد.
ماده 10- دوره های آموزشی مستقیم و غیرمستقیم کوتاه مدت در برخی اردوهای خاص مورد توجه قرار گیرد.
ماده 11- برگزاری اردوهای دانشگاهی ، به صورت مختلط مجاز نمی باشد.
ماده 12- زمان برگزاری اردو نباید در نظم آموزشی دانشگاه اخلال ایجاد کند.
تبصره : مرجع صدور اردو می تواند در صورت ضرورت ، مجوز برگزاری اردو در روزهای فعال دانشگاه را صادر کند. مسئولیت رعایت مقررات آموزشی دانشگاه در مورد نداشتن غیبت بیش از حد مجاز به عهده دانشجو است.
 
بخش سوم :  وظایف برگزارکننده و سرپرست اردو
ماده 13- برگزار کننده اردو برای اخذ مجوز باید درخواست کتبی حاوی اطلاعات زیر را به مرجع مندرج در ماده 22 ارائه کند :
1-    نوع اردو (براساس ماده 2) ، 2- مبدأ و مقصد ، 3- تاریخ رفت و برگشت ، 4- مسیر حرکت ، 5- محل اقامت ، 6- نوع وسیله نقلیه ، 7- نام سرپرست ، 8- منابع مالی ، 9- برنامه روزانه ، 10- تعداد شرکت کنندگان.
همچنین یک روز پیش از آغاز اردو باید اسامی و امضای شرکت کنندگان و عوامل اجرایی به معاونت دانشجویی و فرهنگی دانشگاه ارائه شود.
ماده 14- برگزار کننده اردوهای داخل کشور می بایست درخواست برگزاری اردو را حداقل 20 روز پیش از زمان پیش بینی شده آغاز اردو به مرجع مربوط ارائه کند.
ماده 15-  برگزار کننده اردوهای خارج کشور می بایست درخواست برگزاری اردو را حداقل 2 ماه پیش از زمان پیش بینی شده آغاز اردو به مرجع مربوط ارائه کند.
ماده 16- هرگونه ثبت درخواست برگزاری اردو خارج از ظرف زمانی تعیین شده در مواد 14 و 15 برای اردوهای داخل و خارج کشور با صلاحدید مراجع مربوطه قابل بررسی است.
ماده 17- برگزار کننده و سرپرست اردو موظف به رعایت مقررات دانشگاه و مفاد این دستورالعمل در برگزاری اردو هستند.
ماده 18- سرپرست اردو ضمن عمل به شرح وظایف ، مسئولیت کامل برگزاری ، نظارت و اجرای دقیق برنامه اردو را که در درخواست اخذ مجوز ارائه شده است بر عهده خواهد داشت. تنها در صورت بروز حوادث پیش بینی نشده و بنا به مصالح ، سرپرست اردو می تواند در برنامه اردو تغییراتی ایجاد کند.
ماده 19- در طول برگزاری اردو ، شرکت کنندگان نمی توانند بدون اجازه سرپرست ، اردو را ترک کنند.
ماده 20- برگزار کننده اردو باید حداکثر 10 روز پس از پایان اردو ، گزارش جامع و مکتوب اردو را به همراه فرم نظرسنجی شرکت کنندگان به معاونت دانشجویی- فرهنگی دانشگاه تحویل دهد.
ماده 21- اطلاع رسانی در باره برگزاری اردوها باید از سوی برگزار کننده اردو به صورت علنی و عمومی انجام شود تا کلیه دانشجویان واجد شرایط به صورت عادلانه حق ثبت نام در اردو را داشته باشند.
 
بخش چهارم :  مجوز برگزاری اردو
ماده 22- برگزاری هر اردو و یا سفر دانشگاهی با شرایط زیر مستلزم اخذ مجوز از شورای فرهنگی دانشگاه است.
1-       استفاده از امکانات یا اموال دانشگاه در طول برگزاری اردو
2-       تأمین تمام یا بخشی از هزینه اردو از سوی دانشگاه
3-       نصب اطلاعیه رسمی در فضاهای متعلق با دانشگاه
4-       استفاده از عنوان دانشگاه یا یکی از تشکل های رسمی دانشگاه در برگزاری اردو.
ماده 23- مرجع صدور مجوز می باید ظرف دو هفته پس از ثبت درخواست برگزاری اردوهای داخل کشور و دو ماه پس از ثبت درخواست برگزاری اردوهای خارج کشور ، نظر نهایی خود را به برگزار کننده اردو اعلام کند.
تبصره : شورای فرهنگی دانشگاه موظف است حداکثر 10 روز بعد از طرح درخواست برگزاری اردوی خارج کشور ، در صورت موافقت ، نظر معاونت فرهنگی و اجتماعی یا شورای فرهنگی وزارت متبوع را نیز استعلام نماید.
ماده 24- شرکت افراد خارج از دانشگاه در اردوهای دانشجویی – حسب مورد – تنها با تأیید مرجع صدور مجوز اردو امکان پذیر است.
ماده 25- کلیه سفرهای جمعی دانشجویی که با برنامه ریزی متمرکز وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری و وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی یا سایر نهادهای رسمی کشور اعلام و برگزار می شود از شمول این دستورالعمل خارج است.
ماده 26- معاونت دانشجویی- فرهنگی دانشگاه موظف است شرح وظایف سرپرست و عوامل اجرایی اردو از جمله رانندگان و مقررات ویژه شرکت کنندگان در اردو را تهیه کند و پیش از برگزاری اردو به اطلاع و امضای ایشان برساند.
ماده 27- معاونت دانشجویی- فرهنگی دانشگاه می باید جهت نظارت بر چگونگی برگزاری اردو و عملکرد برگزار کنندگان ، فرم هایی را برای نظرسنجی از شرکت کنندگان در اردو تهیه کند و در اختیار ایشان قرار دهد.
ماده 28- معاونت دانشجویی- فرهنگی دانشگاه همه سوابق و مستندات هر اردو اعم از درخواست برگزاری اردو، فهرست اسامی شرکت کنندگان و عوامل اجرایی ، برگه های امضا شده شرح وظایف و فرم های تکمیل شده نظرسنجی را نگهداری و اطلاعات این مستندات را در قالب فرم های گزارش گیری سالانه وزارتین استخراج کرده و به معاونت فرهنگی و اجتماعی وزارت متبوع ارسال نماید.
 
بخش پنجم :  ایمنی سفر
ماده 29- برگزار کننده اردو موظف است نکات مربوط به ایمنی سفر را رعایت کند ، از جمله :
1-       استفاده از اتوبوس دارای برگه معاینه فنی و بیمه نامه همراه با رانندگان صلاحیت دار مسیرهای بین شهری
2-       استفاده از دو راننده برای مسیرهای طولانی (بیش از 500 کیلومتر)
3-       همراه داشتن وسایل و تجهیزات کمک های اولیه
4-       بیمه کلیه شرکت کنندگان در طول برگزاری اردو
5-       جلوگیری از حضور سرنشین اضافه بر ظرفیت در وسیله نقلیه
6-       توجه به بهداشت عمومی (غذا ، خوراکی ها ، مکان ها و ...)
تبصره 1: لازم است معاونت دانشجویی- فرهنگی دانشگاه ضرورت رعایت موارد فوق را به اطلاع برگزار کننده اردو برساند.
تبصره 2: در مواردی که ایمنی سفر به عوامل سفر اعم از : برگزار کننده ، عوامل اجرایی و دانشجویان نیاز به آموزش پیش از اردو داشته باشند ، معاونت دانشجویی- فرهنگی دانشگاه ملزم به برگزاری کلاس آموزشی می باشد. تشخیص لزوم برگزاری دوره آموزشی با شورای فرهنگی دانشگاه است.
ماده 30- در مواردی که سفر با هواپیما ، قطار یا کشتی انجام می شود بررسی موارد ایمنی سفر بر عهده شورای فرهنگی دانشگاه خواهد بود.
 
بخش ششم :  تخلفات ، شکایات و تنبیهات
ماده 31- هرگونه عدول از مقررات و آیین نامه های دانشگاه ، این دستورالعمل و تعهدات از سوی اشخاص حقیقی و حقوقی (اعم از برگزار کنندگان ، شرکت کنندگان و عوامل اجرایی) تخلف محسوب می شود.
ماده 32- چنانچه تخلفی در اردوها صورت پذیرد مرجع تشخیص ، شورای فرهنگی دانشگاه و مراجع رسیدگی به آن کمیته انضباطی دانشگاه ، هیأت نظارت بر تشکل های اسلامی ، هیأت رسیدگی به تخلفات اداری می باشد که پس از بررسی اولیه و در صورت لزوم طبق مواد 33 ، 34 و سایر مقررات دانشگاه حسب مورد تصمیم گیری می کند.
ماده 33- آیین نامه های کمیته انضباطی ، هیأت نظارت بر تشکل های اسلامی ، هیأت رسیدگی به تخلفات اداری و سایر مقررات دانشگاه ؛ حسب مورد ؛ مبنای رسیدگی به تخلفات است .
ماده 34- اگر تخلف از سوی اشخاص حقیقی (اعم از شرکت کنندگان یا عوامل اجرایی) صورت گیرد طبق ضوابط و آیین نامه های موجود به آن رسیدگی می شود.
ماده 35- این دستورالعمل در یک مقدمه ، شش بخش ، 35 ماده و 5 تبصره در تاریخ 10/10/86 به امضای وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری و وزیر بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی رسید و از تاریخ ابلاغ به دانشگاهها و مؤسسات آموزش عالی لازم الاجرا است.
نوع مطلب :
برچسب ها :


سه شنبه 22 شهریور 1390 :: نویسنده : anjoman elmi
نیروگاه اتمی بوشهر به عنوان اولین نیروگاه هسته‌ای خاورمیانه ظهر امروز با حضور مقامات ایرانی و روسی رسماً به شبکه برق سراسری کشور متصل شد.

به گزارش خبرنگار اعزامی خبرگزار فارس به بوشهر، نیروگاه اتمی بوشهر دقایقی پیش با 40 درصد تـوان به شبکـه سراسری برق کشور متصل شد.

این نیروگاه دارای دو پست 230 و 400 کیلو ولت است و برق آن از طریق دو خط به پست چغادک و شبکه سراسری وصل شده است.

به گزارش فارس، اواخر آبـان یـا آذر نیروگاه بوشهر به قدرت اسمی خود یعنی تولید 1000 مگاوات برق دست می‌یابد و آن زمان بهره‌برداری اصلی نیروگاه شمرده می‌ر‌ود.

در مراسم امروز سرگئی کرینکو رئیس روس اتم (پیمانکار نیروگاه اتمی بوشهر) و سرگئی اشماتکو وزیر انرژی روسیه که در راس هیئتی به ایران سفر کرده‌اند نیز شرکت دارند.


* در پیشبرد فعالیت‌های صلح‌آمیز هسته‌ای به تحریم‌ها توجهی نداریم

در پی این موفقیت بزرگ،رئیس سازمان انرژی اتمی با بیان اینکه تحریم‌ها موجب قدرتمندتر شدن ایران در منطقه شده است، تأکید کرد که ما در پیشبرد برنامه‌های صلح‌آمیز هسته‌ایمان به تحریم‌ها توجهی نخواهیم کرد.

فریدون عباسی معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی کشورمان در کنفرانس خبری به همراه سرگئی اشماتکو وزیر انرژی روسیه که عصر امروز در حاشیه مراسم بهره‌برداری نیروگاه اتمی بوشهر برگزار شد، در خصوص توافقات ایران و روسیه برای ساخت نیروگاههای هسته‌ای بیشتر در ایران که سؤال یکی از خبرنگاران بود، با بیان اینکه ما در استفاده از برق هسته‌ای جدی هستیم، گفت: ما برای رسیدن به برق هسته‌ای، چشم انداز 20 هزار مگاوات را پیش‌بینی کرده‌ایم و حتما در برنامه‌ریزی آتی برای رسیدن به این میزان برق هسته‌ای غیر از اینکه به توان بومی خود تکیه می‌کنیم، علاقه‌مند به همکاری با سایر کشورها نیز هستیم.

وی افزود: تجربه خوبی که در سالهای اخیر در کار با شرکتهای روسی داشتیم، دو طرف را تشویق می‌کند که با هم همکاری بیشتری داشته باشند، لذا ما از هر پیشنهادی که منافع ملی مشترک دو کشور را تامین کند، استقبال می‌کنیم.

رئیس سازمان انرژی اتمی با بیان اینکه با راه‌اندازی و تکمیل کامل نیروگاه بوشهر زمینه‌های مذاکرات بیشتر بین طرفین فراهم خواهد شد، یادآور شد: ما درباره ایمنی نیروگاه‌های خود بسیار حساس و دقیق بوده و به هیچ قیمتی حاضر نیستیم استرسی به متخصصان ما در زمان دادن برای به نتیجه رسیدن پروژه‌هایمان وارد شود.

معاون رئیس جمهور اضافه کرد: در عین حال این زمانبندی بین ما و پیمانکار روس وجود دارد و ما مطابق برنامه‌ریزی پیش می‌رویم تا به 1000 مگاوات (برق نیروگاه بوشهر) برسیم که در آینده نزدیک آن را اعلام خواهیم کرد.

وی در پاسخ به سؤال دیگری مبنی بر اینکه وضعیت ساکنین دو روستای اطراف نیروگاه اتمی بوشهر به چه شکل خواهد بود؟ اظهار داشت: به همت مسئولین محترم استانداری و فرمانداری، مقدمات و برنامه‌ریزی برای جابجایی و اسکان مردم این دو روستا به عمل آمده است.

وی با اشاره به اینکه بودجه لازم در این خصوص پیش‌بینی شده است، اضافه کرد: اهالی محترم این دو روستا با حفظ آرامش و اطمینان از اینکه دولت خدمتگذار به فکر آنهاست با استانداری همکاری لازم را داشته باشد تا در زمان مناسبت نسبت به اسکان و جابجایی‌شان اقدام لازم به عمل آید.

وی در پاسخ به سؤال یک خبرنگار روس مبنی بر اینکه چرا اهمیت برنامه‌های هسته‌ای ایران از وضعیت جاری تحریم‌ها علیه ایران بیشتر است؟ اظهار داشت: هر کشور و هر مجمعی می‌تواند به هر دلیلی کشور دیگری را تحریم کند و این موضوع به کشورها مربوط نیست اما ما معتقدیم که باید از حقوقمان بهره مند شویم و زمانی که از حقوق هسته‌ای خود بهره‌مند شدیم تکالیف خود را هم عملی خواهیم کرد، همانطور که اکنون به آن عمل می‌کنیم، اگر تکلیف بیشتری وجود داشته و قانونی باشد هم به آن هم عمل خواهیم کرد.

وی با تأکید بر اینکه دانش و فناوری هسته‌ای باعث رشد صنایع ما در بخش‌های علوم پایه و مهندسی شده است، گفت: اگر تاریخچه کشورهای دارای صاحب تکنولوژی را بررسی کنیم می‌بینیم که یکی از راههای دستیابی به فناوری‌های بالاتر عبور از فناوری هسته‌ای بوده است و ایران هم شاهد دیگری بر این مدعاست.

به گزارش فارس، رئیس سازمان انرژی اتمی اظهار داشت که ایران در 15 سال گذشته جهش خیلی خوبی در صنایع و بویژه تحقیقات دانشگاهی داشته است و این را مرهون توجه مسئولین کشور به فناوری‌های پیشرفته که یکی از آنها انرژی هسته‌ای است، می‌دانیم.

وی بار دیگر تأکید کرد: تحریم‌های اعمال شده در چند سال گذشته علیه ایران باعث قدرتمندتر شدن ما در منطقه شده است. ما با قدرت و و قوت به کار خود در استفاده از فناوری صلح آمیز هسته‌ای ادامه می‌دهیم و به تحریم‌ها هم توجهی نخواهیم کرد.

خبرنگاری با اشاره به مصوبه سال گذشته مجلس درباره تامین 20 هزار مگاوات برق هسته‌ای از عباسی پرسید که سهم روسیه در این پروژه چقدر پیش‌بینی شده است؟ و آیا تحریم‌ها مانعی برای همکاری با روسیه در این زمینه نیست؟ که وی پاسخ داد: ما همکاری خوبی با روسیه و شرکتهای روسی در زمینه فناوری هسته‌ای داشته‌ایم که نمونه بارز آن بهره‌برداری از نیروگاه اتمی بوشهر است. از طرفی همکاری خوبی بین متخصصان دو کشور وجود داشته که این زمینه را برای همکاری‌های آتی فراهم می کند.

رئیس سازمان انرژی اتمی اضافه کرد: در هر صورت ما درباره پیشنهادهای کشور روسیه در زمینه توسعه نیروگاههای اتمی فکر خواهیم کرد و مطمئناً با تجربه مشترک همدیگر را بیشتر از گذشته می‌فهمیم. از سوی دیگر روس‌ها نیز حاضرند در بومی سازی فناوری هسته‌ای در کشورمان کمک کنند و ما از این پیشنهاد استقبال می‌کنیم.

* همکاری ایران و روسیه در میدان نفتی آذر

در همین حال وزیر انرژی روسیه درباره همکاری ایران و روسیه در میدان نفتی آذر گفت که توسعه همکاریهای دو کشور در عرصه نفت و گاز مورد بررسی قرار گرفته و طی یک ماه آینده همکاری شرکت گازپروم نفت در توسعه و بهره‌برداری میدان نفتی آذر مشخص خواهد شد.

سرگئی اشماتکو وزیر انرژی روسیه عصر امروز در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با فریدون عباسی رئیس سازمان انرژی اتمی که در حاشیه مراسم بهره‌برداری مقدماتی نیروگاه اتمی بوشهر برگزار شد، در پاسخ به سؤال یکی از خبرنگاران مبنی بر اینکه نیروگاه بوشهر چه زمانی به بهره‌برداری کامل می‌رسد؟ گفت: از لحظه راه‌اندازی مقدماتی تا قدرت حدودا نامی یکسال طول می‌کشد که این یک روال معمول می‌باشد.

وی توضیح داد که می‌بایست یکسری تست‌ها و آزمایشاتی در نیروگاه انجام شود و پس از آنکه این تست‌ها و آزمایشات انجام شدند نیروگاه می‌تواند وارد قدرت نامی خود شود.

وزیر انرژی روسیه گفت: یکسری موازین و مطالبات بین‌المللی در خصوص ایمنی نیروگاه وجود دارد که آنها نیز باید رعایت شود و راه‌اندازی صعنتی نیروگاه لحظه‌ای مشخص خواهد شد که تمامی این تست‌ها و مطالبات را انجام داده و پایبند به آنها باشیم.

وی افزود: زمانی که راه‌اندازی مقدماتی را انجام دادیم و دیدیم که همه چیز برای بهره‌برداری نیروگاه آماده است آن موقع می‌توان گفت که که نیروگاه چه موقع مورد بهره‌برداری صنعتی قرار خواهد گرفت.

وی در عین حال توضیح داد: نباید کاری کرد که کارشناسان نیروگاه مدت زمان این پروسه را کاهش دهند چرا که لیست این مقررات توسط قوانین بین‌المللی مشخص شده و همچنین تجربه جهانی درباره نیروگاه‌های اتمی این مسئله را اثبات می‌کند.

اشماتکو اضافه کرد: من اطمینان دارم که ما با متخصصین هسته‌ای ایرانی تمامی این کارها را با موفقیت انجام خواهیم داد تا بتوانیم در دهها سال آینده با اطمینان خاطر از این نیروگاه استفاده کنیم.

خبرنگار روسی اینترفکس با اشاره به افزایش استخراج منابع فسیلی مثل نفت و گاز از دریای خزر و برنامه‌ای که روسیه در این زمینه دارد، از وزیر انرژی روسیه پرسید که آیا در ملاقات همکاران روسی و ایرانی در این باره گفت‌‌وگویی صورت گرفته است؟ که وی به ملاقات خود با وزیر نفت ایران در روز گذشته اشاره کرد و گفت: ما در این دیدار پروژه‌های بسیار جالبی را درباره توسعه همکاریهاری دو کشور را در عرصه نفت و گاز مورد بررسی قرار دادیم.

وی با بیان اینکه موضع منسجمی با ایران در خصوص توسعه حوزه دریای خزر داریم، افزود: ما معتقدیم که توسعه زیربنایی حوزه دریای خزر از جمله حمله و نقل مواد هیدروکربن مخصوص به هر یک از کشورهای ساحلی دریای خزر می‌شود و وزیر نفت ایران به طور مشخص به من گفتند که هرگونه توسعه امور زیربنایی در حمل و نقل مواد هیدروکربن از دریای خزر بایستی از نظر زیست محیطی مورد مطالعه و آزمایش‌های مختلف قرار گیرد و تمامی نتایج مطالعات باید به تأیید کشورهای ساحلی خزر برسد.

خبرنگاری با اشاره به اینکه اشماتکو رئیس کمیسیون مشترک همکاری‌های ایران و روسیه نیز است از وی پرسید چه همکاری‌های دیگری بین ایران و روسیه درباره راه و انرژی وجود دارد؟ که وی پاسخ داد: دیروز نهمین نشست کمیسیون دائمی همکاری‌های ایران و روسیه را برگزار کردیم و پس از آن پروتکل را به امضاء رساندیم و از نظر ماهوی یک اختلاف نظر هم در تدوین این پروتکل نداشتیم که در آن توسعه همکاری‌های دو کشور در زمینه حمل و نقل فضا و انرژی و غیره ذکر شده است.

وی افزود: ما حتی توافق کردیم که همکاری‌های استانی و مالی و بانکی بین دو کشور را توسعه دهیم. من معتقدم نوید بخش‌ترین پروژه‌ در خصوص همکاری‌های دو کشور توسعه میدان آذر با حضور و مشارکت شرکت‌های روسی است.

وی گفت: ما اعتقاد داریم پروژه‌هایی چون افزایش بازدهی نفت در میادین نفتی ایرانی با استفاده از فناوری‌های روسی مخصوصا در میادین قدیمی و میادینی که نفت سنگین تولید می‌کنند نیز جالب توجه است و از امید و نویدبخشی خاصی برخوردار است.

اشماتکو افزود: در خصوص برق هم ما علاقه‌مند هستیم به احداث نیروگاه‌ها تا در آینده برق حاصله از این نیروگاه‌ها را صادر کنیم.

وی در پاسخ به سؤالی در مورد اینکه آیا درباره میدان آذر و حضور گازپروم نفت به توافقی با ایران دست یافتید یا خیر؟ گفت: ما با وزیر نفت ایران به توافق رسیدیم که در عرض یک ماه مشخص کنیم که آیا شرکت گازپروم نفت در توسعه و بهره‌برداری از میدان نفت آذر شرکت خواهد کرد یا خیر.

وزیر انرژی روسیه بار دیگر در پاسخ به سؤالی درباره اینکه آیا برنامه‌ای برای ساخت نیروگاههای اتمی دیگر در ایران دارید یا خیر؟ گفت: برنامه مربوط به توسعه نیروگاههای اتمی وقتی مشخص خواهد شد که نیروگاه اتمی بوشهر وارد مرحله بهره‌برداری صنعتی خود شود. با توجه به آنکه در جهان مسئله ایمنی نیروگاهها مورد توجه خاصی است و از طرف دیگر ایران تصمیم دارد پتانسیل و ظرفیت خودش را در این خصوص افزایش دهد باید کمی تأمل کرد.

وی اضافه کرد: با توجه به اعتمادی که در حین تعامل با همکاران ایرانی بدست آوردیم اعلام می‌کنم که روسیه در پروژه توسعه نیروگاههای اتمی در ایران شرکت خواهد کرد. مذاکرات ما با طرف ایرانی مدتهاست که شروع شده و متوقف نشده است.

اشماتکو در خصوص دوره تست یک‌ساله نیروگاه بوشهر نیز اظهار داشت: این مدت برابر مقررات و موازین بین‌المللی می‌باشد که ما نیز باید آن را اجرا کنیم.

وی توضیح داد: بهره‌برداری توام با گارانتی نیز به آن مفهوم است که در زمان بهره‌برداری اگر دستگاهی مشکل پیدا کند، به طور رایگان تعویض خواهد شد البته مدت گارانتی پس از بهره‌برداری صنعتی نیروگاه آغاز می‌شود.

به گزارش فارس، وی در خصوص همکاری‌ روسیه با ایران در زمینه تقلیل فشارها و تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران نیز گفت:‌ رژیم بهره‌برداری از نیروگاه اتمی هر کشور به قوانین داخلی آن کشور بستگی دارد و نه قواعد بین‌المللی. متخصصین روسی نیز همه نوع همکاری را با متخصصان ایرانی در زمینه ایمنی نیروگاه خواهند داشت و ما هیچ نوع تهدیدی را در مقابل بهره‌برداری ایمن و صلح‌آمیز از نیروگاه بوشهر نمی‌بینیم.

*به دنبال ایجاد تاسیسات چند منظوره در کشور هستیم

رئیس سازمان انرژی اتمی کشورمان همچنین در گفت و‌گو با خبرنگار اعزامی فارس گفت: به دنبال ایجاد سایت‌های هسته‌ای جدید با کارایی چند منظور در استان‌های کشور هستیم.

فریدون عباسی در خصوص نتایج درخواست مطالعات از وزارت نیرو پیرامون مکان‌یابی سایت‌های جدید هسته‌ای گفت: ما در کشور به دنبال مطالعات اولیه برای استقرار تاسیسات هسته‌ای می‌باشیم که یکی از این تاسیسات احداث نیروگاه جدیدی با توانایی‌های متفاوت است.

وی افزود: باید بحث‌های زمین شناسی، جمعیتی، محیط زیستی و همه ملاحظات برای ساخت تاسیسات صنعتی و به خصوص هسته‌ای را مد نظر داشت.

رئیس سازمان انرژی کشورمان با ذکر این نکته که این تاسیسات می‌تواند چند منظوره باشد، یادآور شد: یعنی یک رآکتور می‌تواند با توان پایین‌تر تولید رادیودارو و تحقیقات هسته‌ای را نیز انجام دهد و همچنین در کنار آن یک مرکز تابش گاما داشته باشیم، درست مانند آن چه در تهران وجود دارد.

عباسی یادآور شد: اگر بتوانیم سایت‌های چند منظور با اهداف بلند مدت 50 ساله و با در نظر گرفتن افزایش رشد جمعیت و نیاز جمعیتی به انرژی داشته باشیم بسیار مفید خواهد بود که برای این منظور این تاسیسات را داشته باشیم.

وی همچنین در خصوص اظهارات مقامات آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در مورد عدم اطلاع رسانی پیرامون ایجاد 5 سایت جدید در ایران گفت: ما هیچ چیزی پنهانی از آژانس نداریم و هر گاه به نتیجه رسیدیم و برای انتخاب سایت بودجه‌ای را تصویب کردیم به آژانس اطلاع خواهیم داد.

* ایمنی نیروگاه بوشهر اولویت نخست

در همین خصوص، شرکت تولید و توسعه انرژی اتمی ایران (پیمانکار ایرانی پروژه ساخت و تکمیل نیروگاه اتمی بوشهر) در بیانیه‌ای که به مناسبت بهره‌برداری مقدماتی نیروگاه بوشهر منتشر کرد، حداکثر ایمنی نیروگاه اتمی بوشهر را اولویت اول این شرکت خواند.

شرکت مذکور در این بیانیه ، حفظ آمادگی و آموزش مستمر کارکنان، ارتقاء عملکرد فنی تجهیزات و سیستم‌های نیروگاه و استفاده از تمامی ظرفیت‌های فنی، مهندسی و تحقیقاتی صنایع و دانشگاههای کشور را در سرلوحه اقدامات این شرکت خواند.

در این بیانیه همچنین آمده است: امروز با پایان مراحل ساخت و راه‌اندازی، شاهد شروع بهره‌برداری مقدماتی از اولین نیروگاه هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران و اتصال آن به شبکه سراسری برق کشور هستیم، دستاورد بزرگی که در سایه سالها پایداری ملت ایران در مقابل تمام تحریم‌ها و فشارهای ناعادلانه بین‌المللی و تلاش مستمر نیروهای متخصص بدست آمده است.

شرکت تولید و توسعه انرژی اتمی با اشاره به توجه و تأکید سازمان انرژی اتمی به رعایت اصول و ضوابط ایمنی در تمام مراحل این پروژه ملی یادآور شده است: با توجه به ویژگیهای منحصر به فرد این نیروگاه، دستیابی به بالاترین سطح ممکن از ایمنی هسته‌ای در سر تاسر دوران بهره‌برداری اولویت اول این شرکت به عنوان نهاد مسئول بهره‌برداری از این نیروگاه میباشد.
رعایت الزامات ایمنی هسته‌ای به گونه‌ای است که اطمینان حاصل شود از کارکنان، مردم و محیط زیست در قبال هرگونه پیشامد احتمالی به بهترین شکل ممکن حفاظت میشود.

این بیانیه خاطرنشان میکند: در این راستا حفظ آمادگی و آموزش مستمر کارکنان، ارتقای عملکرد فنی تجهیزات و سیستم‌های نیروگاه، استفاده از تمامی ظرفیت‌های فنی، مهندسی و تحقیقاتی صنایع، دانشگاهها و مراکز تحقیقاتی کشور و همکاری نزدیک با سایر کشورها و مجامع بین‌المللی از قبیل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و اتحادیه جهانی بهره‌برداران هسته‌ای در سرلوحه اقدامات این شرکت قرار دارد.

نوع مطلب :
برچسب ها :
( کل صفحات : 3 )    1   2   3   
 
 
برچسب ها
پیوندها
آخرین مطالب
 
   
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات