تبلیغات
 مسابقه وبلاگ نویسی فرصت تماشا  انجمن علمی دانشگاه پیام نور خواف - سالروز صدور فرمان حضرت امام خمینی(ره)مبنی بر تاسیس بنیاد شهید انقلاب اسلامی و روز بزرگداشت شهدا گرامی باد
 
درباره وبلاگ
مدیر وبلاگ : anjoman elmi
نویسندگان
نظرسنجی
اولویت کار فرهنگی سال 1391 دانشگاه پیام نور خواف را چه پیشنهاد می کنید؟
آمار وبلاگ
 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :
انجمن علمی دانشگاه پیام نور خواف
صفحه نخست             تماس با مدیر           پست الکترونیک               RSS                  ATOM
در خاطرم شد زنده یاد فاطمیون                       یاد شلمچه یاد فكه یاد مجنون      
                                                           
 یاد شهیدانی كه در خون آرمیدند                      با رمز یا زهرا حماسه آفریند


سال 1342، هنوز بهارش را به پایان نرسانده بود که بذرهای انقلابی بزرگ در دل تاریخ کاشته شد. قیام پانزده خرداد با رهبری هوشیارانه امام خمینی(ره)، نخستین ندای اسلام خواهی و آزادی طلبی را فریاد کرد. در این گذار، ایثاگرانی جان برکف، خود را برای به ثمر نشستن این بذر پرثمر فدا کردند. امام خمینی(ره)، رهبر بیداردل و آگاه انقلاب، از همان نخستین گام، گروهی از روحانیان را مأمور کرد تا به خانواده های شهیدان قیام پانزده خرداد رسیدگی و از آنان حمایت و دلجویی کنند. این سنت حسنه ای بود که امام عزیز ما از جد بزرگوارش، پیامبر اعظم(ص) به میراث برده بود واین فرزند خلف، چه نیکو سنت آن سلف بزرگ را برپا می داشت.

انقلاب، مدیون شهیدان

نگاه امام عزیز ما به ملت، نگاهی سراسر فروتنی بود. ایشان خود را خدمت گزار ملت ایران و انقلابی را که خود رهبری کرده بود، مرهون فداکاری های این ملت می دانست. به همین دلیل، همواره حمایت از قشرهای گوناگون ملت را سرلوحه برنامه های خویش داشت. یکی از مهم ترین این برنامه ها، تأسیس بنیادی برای پاسداری از مقام شهیدان و حمایت از خانواده های آنان بود. امام بزرگوارمان در نامه فرمان تأسیس این بنیاد می فرماید: «نهضت اسلامی و پیروزی انقلاب اسلامی، مرهون فداکاری قشرهای مختلف ملت است که در صف اول باید شهدای انقلاب(ره) و کسانی که در این راه معلول و آسیب دیده شده اند را محسوب داشت. لهذا باید رسیدگی کامل به خاندان شهدا و آسیب دیدگان و معلولین دراین راه،... به نحو احسن و با مراعات احترام آنان بشود».

ریزبینی ویژه امام

ملت و دولت ایران، برای استقلال، آزادی و جمهوری اسلامی خویش، مدیون شهیدان فداکار و جان بر کفی است که در راه به ثمر رسیدن این انقلاب، از جان خویش گذشتند. این مهم، هرگز و هیچ گاه از نگاه بیدار رهبر آگاهمان، امام خمینی(ره) دور نماند. ایشان در نامه فرمان تأسیس بنیاد شهیدانقلاب اسلامی می فرماید: «لازم است سازمانی... تأسیس شود که با اجرای طرح های مفید آن، ملت و دولت انقلابی، دِین خود را در مقابل این گروه فداکار درراه انقلاب اسلامی ادا نمایند». حضرت امام(ره) در این فرمان، به اولویت های دهگانه ای، مثل اولویت های فرهنگی، اقتصادی، استخدامی و درمانی توجه کرده است و دولت را به رسیدگی امور خانواده های شهیدان در این ده اولویت موظف می کند. تأکید بسیار، توجه خاص و ریزبینی ویژه امام در این حکم، از دِین بزرگی خبر می دهد که شهیدان انقلاب بر گردن ملت و دولت ایران دارند. مباد که این دِین روزی از یادها برود!

مقام شهید

«هر خوبی، بالاتر از آن هم خوبی هست، تا برسد به قتل در راه خدا و شهادت در راه خدا که بالاتر از او دیگر خوبی نیست.» «برای شهید، هفت خصلت است. اول این که اولین قطره ای که از خون او به زمین بریزد، تمام گناهانی که کرده است آمرزیده می شود و آخرین خصلت این است که شهید نظر می کند به وجه الله و این نظر به وجه الله، راحت است برای هر نبی و هر شهید». این سخن امام بزرگوار در بزرگ داشت مقام شهید است. ایشان با اشاره به بلندی مقام شهیدان، درباره بنیاد شهید که وظیفه پاسداری از مقام شهیدان و حمایت از خانواده های بزرگوار آنان را برعهده دارد می فرماید: «بنیاد شهید، از همه بنیادها افضل است؛ برای این که شهید از همه افراد افضل است. خدمت در بنیاد شهید، در رأس خدمت هاست».

فرهنگ شهادت

فرهنگ ملت ما، فرهنگ شهادت است. ملت ما، شهادت را نه پایان زندگی، که اوج کمال انسانی و بلندترین نقطه عروج روح آدمی می داند. شهادت برای ملت مسلمان ایران، یعنی انتخاب خدا به جای خود، یعنی فدا کردن خود و رسیدن به خدا، یعنی سودمندترین معامله در بازار دنیا، معامله جسم خاکی در برابر رضایت الهی و یعنی رها کردن دنیای گذرا و رسیدن به بقا و جاودانگی. این باوری است که ملت ژرف نگر و حقیقت بین ایران در درون خود یافته است و همین باور متعالی است که رمز پیروزی ایران اسلامی در برابر همه ابرقدرت های جهان به شمار می آید. روز بزرگ داشت شهدا، روز بزرگ داشت این باور ملکوتی و فرهنگ پایدار شهادت است.

یاد شهیدان، ستون خیمه پیروزی

برای مردمی که شهیدان را نه از دست رفتگان جنگ، که ستون های پایدار خیمه پیروزی و آزادگی می دانند، زنده نگه داشتن یاد آن بزرگواران، زنده نگه داشتن ستون های خیمه پیروزی است و پاسداری از مقام شهید، حفظ این ستون های استوار است. ما جامعه اسلامی مان را از آن روی زنده، پابرجا، سلامت و رو به کمال می دانیم که خون شهیدان در رگ های آن جاری است. حیات جامعه اسلامی ما، هدیه ای است که شهیدان عزیزمان با اهدای خون خود، آن را فراهم آوردند و پاسداری از این هدیه ارزش مند، وظیفه تک تک ماست. مباد آن زمان که ما قدر نشناسیم و حرمت این هدیه گرامی را پاس نداریم! مباد آن دم که این دِین بزرگ را از یاد ببریم و مباد لحظه ای که یاد شهیدان کم رنگ شود!

زنده نگه داشتن اهداف شهیدان

وقتی حرمت میهن اسلامی شکسته شود، وقتی سایه ستم، خاک مقدس ایران اسلامی ما را تیره کند یا وقتی به مقدسات ارزش مند ملت توهین گردد، غیورمردانی هستند که جان خود را حصار میهن اسلامی کنند و با روشنی خون خود، تیرگی ستم را بشویند. کسانی که بیش از اندیشیدن به آسودگی و رفاه، به دین، میهن و ارزش های انسانی و اسلامی می اندیشند. کسانی که وسعت اندیشه شان از قالب جسم خاکی بالاتر رفته است و به کمال افلاکی فکر می کنند. برای زنده نگه داشتن یاد چنین کسانی، باید یاد ارزش های انسانی و اسلامی را که برایش جان دادند، زنده نگه داشت. امروز زنده نگه داشتن یاد شهیدان، تنها زنده نگه داشتن نام آنها نیست، بلکه زنده نگه داشتن ارزش های مقدسی است که آنان با اهدای خون خود، آن را بر پا داشتند. پس بیایید شهیدان را به یاد بسپاریم نه به خاک.

شهیدان و عشق به هدف

شهیدان، نه قهرمانان افسانه ای، که جوانان و نوجوانانی از میان ما بودند. مردان و زنانی مثل خودِ ما که شاید مثل ما، راحتی را، امینت را، رفاه را و آسودگی را دوست می داشتند، ولی آن چه آنان را به جبهه نبرد با دشمن کشانید تا آن همه ایثارگری را به تصویر بکشند، یک آرمان بود. یک هدف والای آسمانی که زندگی سخت جبهه را برایشان آسان کرد و این قدرت را به آنان داد که مردانه در برابر گلوله های آتشین دشمن سینه سپر کنند. همین قدرت بود که یاری شان کرد تا با ساده ترین تجهیزات، در برابر همه قدرت های جهان بایستند. در درون آن ها، عشق به هدفی موج می زد که پاسداری از آن، از جان شیرین، شیرین تر بود. شهیدان از میان ما بودند. برادران و خواهران من و تو که به عشق هدفی والاتر، آسمانی شدند و امروز یاد آنها، با یاد آن هدف آسمانی که در سینه شان بود، عجین است.


نوع مطلب :
برچسب ها :
 
 
برچسب ها
پیوندها
آخرین مطالب